XVI. yüzyıl Osmanlı âlimi Dede Cöngî'nin iktisadî görüşleri
16th century scholar Dede Jongi's economic views
  1. Tez No: 936129
  2. Yazar: NEJDET ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Uluslararası Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışma, XVI. yüzyıl Osmanlı âlimlerinden Dede Cöngî diye bilinen Kemaleddin Dede b. Bahşî b. İbrahim'in (ö.1567) eserlerini inceleyi iktisadî görüşlerini ortaya çıkarmak ve tahlil etmeye yöneliktir. Dede Cöngi, Osmanlı Devleti'nin zirvede olduğu bir dönemde yaşamış, ülkenin farklı bölgelerinde kadı, müftü ve müderrislik yapmış, ömrünü kamu hizmetine adamış bir âlimdir. İslamî ilimlerde birçok eser yazmıştır. Eserlerinin bir kısmı yaşadığı dönemin sosyal, siyasî, iktisadî ve ahlaki sorunlarıyla ilgilidir. Özellikle“Risâle fi's-Siyâseti'ş-Şeriyye”ile“Risâle fî Esnafı Emvali Beyti'l-Mâl ve Ahkâmihâ ve Mesârifihâ”adlı iki eserinde kamu hukuku ve mâliye konularına değinmiş, kamu maslahatı; düzen ve istikrara dair devletin sorumluluklarını ele almıştır. Görüşleri, kamuda ve ilim camiasında ilgi uyandırmış, eserleri, XVI. yüzyıldan itibaren kaleme alınan laihalara; Osmanlı Devleti'nin siyasî, malî ve hukukî sorunlarına değinen ve çözüm önerileri sunan raporlara kaynaklık etmiştir. Çoğu elyazma halinde olan eserlerinin araştırılıp incelenmesi, görüşlerinin değerlendirilip tahlil edilmesi, özellikle iktisadî konularla ilgili fikirlerinin tespit ve analizi İslam İktisadı ve iktisadî düşünce tarihi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study is intended to serve as an introduction to the views on economy of a 16th century Ottoman scholar named Kemaleddin Dede b. Bahshi b. İbrahim (d. 1567) from Amasya, who is also known as Dede Jöngi. He was a scholar who lived during the peak period of the Ottoman State and rendered significant services as a public servant. He authored many works in Islamic sciences. Some of the works he wrote are related to the social, political, economic and moral problems of his era. Particularly in the titles“Risala fi al-Siyâsa- al-Sharia”and“Risala fi Asnaf Amwal Bayt al-Mal Mawaridiha wa Masarifiha wa Ahkamiha”, he touched upon public matters of public law and finance and approached the state responsibilities regarding public benefit and stability with an Islamic outlook. His works and views influenced many Ottoman thinkers and scholars and pioneered the writing of reports called Laiha's that dealt with and offered solutions to the political, financial and legal issues of the Ottoman state from the 16th century onwards. Introducing his works, which, other than a few titles, are present in archives as manuscripts, studying them to bring them to the forefront and bringing his views to the attention of the academic communities holds significance for our scholarly and cultural heritage.