Otantiklik ve aile yaşam doyumu arasındaki ilişkide bilişsel esnekliğin aracı rolü
The mediating role of cognitive flexibility in the relationship between authenticity and family life satisfaction
  1. Tez No: 936130
  2. Yazar: FARUK KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKBULE KALI SOYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Mevcut çalışmada katılımcıların otantiklik, aile yaşam doyumu ve bilişsel esneklik düzeyleri arasındaki ilişki ile otantiklik ve aile yaşam doyumu arasındaki ilişkide bilişsel esnekliğin aracı rolünü incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada aynı zamanda katılımcılara ait demografik bilgiler ile değişkenler arasındaki ilişki de incelenmiştir. Bu doğrultuda mevcut çalışmada Demografik Bilgi Formu, Otantiklik Ölçeği, Aile Yaşam Doyumu Ölçeği ve Bilişsel Esneklik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada çalışma grubu olarak toplum örneklemi kullanılmış ve katılımcılar 19-55 yaş aralığındaki 263 bireyden oluşmaktadır. Araştırma sonucunda otantiklik ve aile yaşam doyumu arasında, otantiklik ve bilişsel esneklik arasında, bilişsel esneklik ve aile yaşam doyumu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Çalışmada otantiklik ve aile yaşam doyumu arasındaki ilişkide bilişsel esnekliğin aracı rolü olmadığı bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to examine the relationship between participants' levels of authenticity, family life satisfaction and cognitive flexibility level, and the mediating role of cognitive flexibility in the relationship between authenticity and family life satisfaction. The study also examined the relationship between the demographic information of the participants and the variables. In this regard, the Demographic Information Form, Authenticity Scale, Family Life Satisfaction Scale and Cognitive Flexibility Scale were used in the current study. Working group was used as the sample in the research and the participants consisted of 263 individuals between the ages of 19-55. As a result of the research, it was determined that there was a positive significant relationship between authenticity and family life satisfaction, between authenticity and cognitive flexibility, and between cognitive flexibility and family life satisfaction. The study found that cognitive flexibility did not have a mediating role in the relationship between authenticity and family life satisfaction.