Maneviyat ve infakın travma sonrası stres bozukluğu ile ilişkisi
The relationship of spirituality and infaq to post traumatic stress disorder
  1. Tez No: 936133
  2. Yazar: SEMA NUR EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CANAN KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada maneviyat, infak ve travma sonrası stres bozukluğu arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışma farklı demografik özelliklerine sahip 464 katılımcı ile yürütülmüştür. Araştırma veri toplama araçları olarak; araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kısa Ölçeği Maneviyat Ölçeği ve Paylaşma Tutumu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma da elde edilen veriler SPSS 22 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçeklerin betimsel istatistikleri hesaplanarak, iki grup arasındaki farkın anlamlılık analizlerinde t testi, ikiden fazla grup için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Araştırmada travma sonrası stres düzeyi, maneviyat ve paylaşma tutumu düzeyleri arasında ilişkinin anlamlılığını test etmek için korelasyon analizi uygulanmıştır. Maneviyat düzeyi ve paylaşma tutum düzeyi ile cinsiyet arasında anlamlı bir farklılık bulunmaktadır. Bireylerin travma sonrası stres düzeyleri ile maneviyat düzeyi arasında negatif (r= -,203), maneviyat ile paylaşma tutumu arasında pozitif (r= ,485) yönlü ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between spirituality, infak and posttraumatic stress disorder. Relational survey method, one of the quantitative research methods, was used in the study. The study was conducted with 464 participants with different demographic characteristics. Demographic information form prepared by the researcher, Posttraumatic Stress Disorder Short Scale Spirituality Scale and Sharing Attitude Scale were used as data collection tools. The data obtained in the research were analyzed through SPSS 22 program. Descriptive statistics of the scales used in the study were calculated, t test was used to analyze the significance of the difference between two groups, and one-way analysis of variance (ANOVA) was applied for more than two groups. In the study, correlation analysis was applied to test the significance of the relationship between posttraumatic stress level, spirituality and sharing attitude levels. There is a significant difference between spirituality level and sharing attitude level and gender. There was a negative correlation (r= -,203) between the level of posttraumatic stress and the level of spirituality, and a positive correlation (r= ,485) between spirituality and the attitude of sharing.