Duygusal emek, iş-aile çatışması ve iyi oluş durumunun merhamet yorgunluğu üzerindeki etkisi
The impact of emotional labor, work-family conflict and well-being on compassion fatigue
- Tez No: 936132
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KÖKALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Hizmet sektöründe duygular, kişiler arası etkileşimlerin, müşteri memnuniyetinin ve genel örgütsel başarının şekillendirilmesi için çok önemlidir. Bu durum sağlık çalışanlarının iyi oluşlarının hasta bakım kalitesine ve dolayısıyla doğrudan toplumsal sağlığa etki etmesinden dolayı sağlık sektöründe daha belirgindir. Bu araştırmanın duygusal emek, iş-aile çatışması ve iyi oluş modelinin (PERMA) merhamet yorgunluğu üzerindeki etkilerinin çok düzeyli araştırılmasını amaçlamaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul ilindeki üç ilçede filyasyon ekibinde görev yapan çalışan 38 kişi oluşturmaktadır. Nicel bir araştırma olarak tasarlanan bu çalışmada beş gün boyunca günlük olarak online ve yüz yüze yapılan anket yoluyla veriler elde edilmiştir. 38 katılımcı genel ve günlük anketleri yanıtlamıştır. Veriler SPSS 23 ve HLM veri analiz programları kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen analiz verilerini yorumlamada Cronbach Alfa Güvenilirlik Analizi, Korelasyon Testi ve çok düzeyli regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmada uygulanan genel ve günlük anketler ile kişi içi ve kişiler arası analizler yapılmış ve genel olarak iyi oluş modelinin, merhamet yorgunluğu ile negatif yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. Günlük yüzeysel davranış boyutunun merhamet yorgunluğu ile pozitif yönde ilişkili olduğu görülmüştür. Günlük iş aile çatışmasının da merhamet yorgunluğu ile pozitif yönde ilişkiye sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the service sector, emotions are crucial for shaping interpersonal interactions, customer satisfaction and overall organizational success. This importance is more pronounced in the health sector as the well-being of health care workers has an impact on the quality of patient care and thus directly on societal health. In the light of this information, the aim of the study is to investigate the multi-level effects of emotional labor, work-family conflict and well-being model (PERMA) on compassion fatigue. The study group of the research consists of 38 people working in the contact tracing team in three districts of Istanbul. In this study, which is a quantitative research, data was obtained through online and face-to-face surveys conducted daily for five days. 38 participants answered the general and daily surveys. Data were analyzed using SPSS 23 and HLM data analysis programs. Cronbach Alpha Reliability Analysis, Correlation Test and multilevel regression analyzes were used to interpret the analysis data obtained. Within-person and between-person analyzes were conducted with the general and daily surveys applied in the study, and it was found that the general well-being model was negatively related to compassion fatigue. It has been observed that the daily superficial behavior dimension is positively related to compassion fatigue. Daily work-family conflict was also found to have a positive relationship with compassion fatigue.