Dindarlık, maneviyat ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between religiosity, spirituality and psychological wellbeing
  1. Tez No: 936148
  2. Yazar: ZEYNEP BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CANAN KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın temel hedefi dindarlık, maneviyat ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkiyi araştırmak ve bu değişkenlerin demografik faktörlere bağlı olarak değişimini belirlemektir. Araştırma, amacına uygun olarak nicel araştırma modellerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, kartopu örnekleme yöntemiyle 2023 yılında İstanbul'da yaşayan 18 ile 60 yaşta 123 erkek ve 279 kadın olmak üzere toplam 402 yetişkin bireyden oluşmaktadır. Araştırmada katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla Kişisel Bilgi Formu, dindarlık düzeylerini ölçmek için Kısa Dindarlık Ölçeği (Ayten ve Uysal, 2009), maneviyat seviyelerini değerlendirmek için Maneviyat Ölçeği (Şirin, 2018) ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeğinin (İmamoğlu, 2004) kısa formu kullanılmıştır. Bu araştırma; veri analizi olarak kullanılan SPSS 27 ile gerçekleştirilmiş; Korrelasyon ve Regresyon analizleri uygulanmış; demografik değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to analyze the relationship between religiosity, spirituality and psychological well-being and to determine the change of these variables depending on demographic factors. The research was conducted using the relational survey model, one of the quantitative research models, in accordance with its purpose. The research consists of a total of 402 adult individuals, 123 males and 279 females, aged 18 to 60, living in Istanbul in 2023, using snowball sampling method. In the study, Personal Information Form was used to determine the demographic characteristics of the participants, Brief Religiosity Scale (Ayten & Uysal, 2009) was used to measure their level of religiosity, Spirituality Scale (Şirin, 2018) and the short form of Psychological Well-Being Scale (İmamoğlu, 2004) were used to assess their level of spirituality. This research was conducted with SPSS 27, which was used for data analysis; Correlation and Regression analyses were applied; t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to examine the relationships between demographic variables.