İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin empatik eğilimleri ile dindarlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between empathic tendencies and religiosity levels of Imam-Hatip High School students
- Tez No: 936149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CANAN KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin empatik eğilimleri ile dindarlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline göre gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, İstanbul ili, Avrupa yakasındaki Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı İmam Hatip Liseleri; örneklemini ise basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilmiş yaşları 14 ile 18 arasında değişen 398'i kız, 304'ü erkek toplam 702 İHL öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veriler Kişisel Bilgi Formu, Kısa Dindarlık Ölçeği ve Empatik Eğilim Ölçeği ile elde edilmiştir. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizi SPSS 27 yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel analizler, güvenilirlik analizi, normal dağılım analizi, fark testleri (t-Testi ve ANOVA), korelasyon ve regresyon analiz testleri kullanılmıştır. Fark analizleri sonucunda katılımcıların dindarlık düzeylerinin cinsiyete, sınıf düzeyine, yaşa, ve ailenin gelir durumuna göre anlamlı farklılık göstermediği, buna karşın, empatik eğilim düzeylerinin cinsiyete, sınıf düzeyine ve ailenin gelir düzeyine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Korelasyon analizi sonucunda, katılımcıların empatik eğilimleri ile dindarlık düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to examine the relationship between the empathic tendencies and religiosity levels of Imam Hatip High School students. The study used a relational survey model, which is a quantitative research method. The study population was students from Imam Hatip High Schools affiliated with the Directorate of National Education in the European side of Istanbul, and the sample consisted of 702 Imam Hatip High School students – 398 females and 304 males aged 14 to 18 – selected using simple random sampling. The data were obtained through a personal information form, the Brief Religiosity Scale and the Empathic Tendency Scale. The data collected were analysed using SPSS 27 software. Descriptive statistical analysis, reliability analysis, normal distribution analysis, difference tests (t-test and ANOVA), correlation tests and regression analysis tests were used in the analysis of the data. The results of the difference analyses revealed that the participants' religiosity levels did not differ significantly according to gender, grade level, age or family income status, while their empathic tendency levels differed significantly according to gender, grade level and family income level. The results of the correlation analysis revealed a significant positive relationship between the participants' empathic tendencies and their religiosity levels.