Üniversite öğrencilerinde mâneviyat ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between psychological well-being and spirituality among university students
- Tez No: 687078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NACİ KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı mâneviyat ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Psikolojik iyi oluş ile ilişkisi olan birçok unsur bulunmaktadır. Maneviyat da bunlardan birisidir. Yakın zamana kadar dindarlıkla bir kabul edilen maneviyat halen bu görüşü savunan kimseler bulunmasına rağmen dinden ve dindarlıktan ayrı bir kavramdır. Ülkemiz maneviyat çalışmalarının yeni yeni filizlendiği bir akademik çalışma ortamına sahiptir. Bu çalışmaya Türkiye genelinde üniversitelerin farklı bölümlerinin Hazırlık, 1.sınıf ve 4.sınıfında eğitim gören 525 öğrenci katılmıştır. Uygulanan Psikolojik İyi Oluş ve Maneviyat Ölçeği sonrası gerçekleştirilen ilişkisel tarama modeli ile öğrencilerin maneviyatları ve psikolojik iyi oluşları belirli değişkenler açısından incelenmiştir. Maneviyat ile psikolojik iyi oluş arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Diğer değişkenlerimizden cinsiyet, anne-baba beraberlik durumu, mezun olunan lise türü, eğitim görülen bölüm ile döneme göre maneviyat puanlarında anlamlı bir farklılaşma olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine the relationship between spirituality and psychological well-being. There are various factors in relation to psychological well-being. Spirituality is one of them. Until recently, spirituality, which was regarded as a part of religiosity, is a separate concept from religion and religiosity, although there are still people who support this view. Spirituality is a new research field in our country which has been studied very recently. Five hundred twenty-five students enrolled in the first and fourth grade preparatory classes from various departments in different Turkish universities participated to this study. The psychological well-being and spirituality of the students were examined in terms of certain variables with the relational screening model carried out after the applied Psychological Well-Being and Spirituality Scale. A significant relationship was found between spirituality and psychological well-being. It is concluded that spirituality scores are significantly different according to gender, parental marriage status, the type of high school graduated from, the department of education and the period.