Politik aidiyetler üzerinden Türkiye'yi terk etme eğilimi
The tendency to leave Turkey through political belongings
  1. Tez No: 936150
  2. Yazar: HAMİT BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇAHA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışma, Türkiye'den göç etmek isteyen vatandaşların politik aidiyet ve kimlikleriyle göç etme eğilimleri arasındaki ilişkiyi konu edinmektedir. Türkiye'den henüz ayrılmamış, ancak ayrılma eğiliminde olan insanların Türkiye'den duydukları memnuniyetsizlikler, ekonomik sebepler, aile ve akraba ilişkileri, hissettikleri toplum baskısı ve Türkiye'den ayrılma eğiliminin arka planındaki siyasal motivasyonlar üzerinde durulmuştur. Çalışmada, Türkiye'yi terk etmek isteyenlerin Türkiye'den beklentileri ve Türkiye'nin geleceğine bakışları, yaşadıkları deneyimler dikkate alınarak göç ile siyasal kimlikler arasındaki ilişki üzerinden incelenmiştir. Araştırmada Türkiye'nin 12 farklı bölgesinden toplamda 3605 kişiyle CAWI (Computer Assisted Web Interview) yöntemiyle anket gerçekleştirilmiştir. Bu niceliksel verilere ek olarak yarı yapılandırılmış sorular üzerinden 25 kişiyle derinlemesine mülakat yapılmıştır. Katılımcılar,“Türkiye'den ayrılmak isteyenler”ve“Türkiye'den ayrılmak istemeyenler”şeklinde iki grup olarak kategorize edilmiştir. Çalışmanın içeriğine uygun olarak daha çok“Türkiye'den ayrılmak isteyenlere”odaklanılmış ve Türkiye'den ayrılmak isteyenlerin Türkiye'nin siyasi iklimini nasıl değerlendirdiklerinin anlaşılması amaçlanmıştır. Türkiye'den ayrılmak isteyenlerin entelektüel nitelikleri, ekonomik imkanları ve sosyal ilişkileri açısından farklılaşan göç motivasyonu, Türkiye'ye duyulan güvenin ve gelecek umutlarının büyük ölçüde azaldığını göstermektedir. Aidiyet sorunu yaşayan bu kişilerin yeni bir hayat kurma isteği göç motivasyonunun en temel parametresini oluşturmaktadır. Yeni bir hayat kurma isteği mevcut yaşam standartlarından memnuniyetsizliği ifade eder. Bu standardı belirleyen birçok faktör olmakla birlikte, bu çalışma siyasi tutumlar ile göç etme isteği arasındaki ilişkiye odaklanmıştır. İnsanların politik aidiyetleri ve yaşam tarzlarının göç etme fikrini beslediği ve ülkeden ayrılmak için yeterli motivasyonu sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to shed light upon the relationship between the political affiliation and identity of people who want to migrate from Turkey and their desire to migrate. The study focuses on the dissatisfaction with Turkey, economic reasons, family and relative relations, social pressure and political motivations behind the tendency to leave Turkey. Throughout the, the relationship between migration and political identities is analysed by considering the expectations of those who want to leave their country, their views on the future of Turkey and their experiences. Using the CAWI (Computer Assisted Web Interview) method, the survey was conducted with a total of 3605 people from Turkey's 12 different regions. In addition to these quantitative data, in-depth interviews were conducted with 25 people through semi-structured questions. The participants were categorised into two samples as“those who want to leave Turkey”and“those who do not”. In line with the content of the study, the focus was mostly on“those who want to leave Turkey”and it was aimed to understand how those who want to leave Turkey evaluate Turkey's political climate. The motivation for migration varying in terms of intellectual qualifications, economic opportunities and social relations of those who want to leave Turkey shows that the trust placed in Turkey and future hopes have massively decreased. The desire to establish a new life of these people who have a belonging problem constitutes the most basic parameter of the motivation for migration. The aspiration to establish a new life means dissatisfaction with the current standards of living. Even though there are many factors that determine this standard, this study sheds a light upon the relationship between political attitudes and the desire to migrate. It was found that people's political affiliations and lifestyles endorsed the idea of migration and provided a sufficient motivation to leave the country.