Kentsel alanlarda yağmur suyu hasadı üzerine yapılmış çalışmaların incelenmesi ve farklı kullanım alanları için geri ödeme sürelerinin karşılaştırılması
Review of studies on rainwater harvesting in urban areas and comparison of payback periods for different usage areas
  1. Tez No: 936160
  2. Yazar: SEMA TUNCER NİMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER SERDAR ANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Entegre Su Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, farklı illerde yer alan, farklı kullanım amacı ve kullanıcı sayısına sahip, farklı ölçeklerdeki binalarda çatıdan yağmur suyu hasadı projelerinin geri ödeme sürelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışma kapsamındaki binalarda yağmur suyu hasadına yönelik yaklaşık maliyetlerin belirlenmesi için metraj ve kesif özetleri çıkarılmış ve fayda-maliyet analizleri yapılmıştır. Akabinde sistemlerin getireceği faydalar ve gerektirdiği yatırım maliyeti ve işletme-bakım masraflarına bağlı olarak geri ödeme süreleri hesaplanmıştır. Ankara İlinde bulunan 29.000 m2 çatı alanına sahip sanayi tesisi için, 8.700 m2 çatı alanına sahip Milli Kütüphane ve 1.150 m2 çatı alanına sahip Atatürk Sitesi için geri ödeme süreleri sırasıyla 3,8 yıl, 18 yıl ve 20,3 yıl olarak ve İzmir İlinde yer alan 3.500 m 2 çatı alanına sahip hemşirelik fakültesi için geri ödeme süresi 6 yıl ve Manisa İlinde yer alan 44.860 m2 çatı alanına sahip sanayi tesisi için ise geri ödeme süresi 2,6 yıl olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study compares the payback periods of rooftop rainwater harvesting projects in buildings of different sizes, with different usage purposes and user numbers in other provinces. For this purpose, bills of quantities and density summaries were prepared, and cost-benefit analyses were conducted to determine the approximate costs for rainwater harvesting for the buildings within the scope of the study. Subsequently, payback periods were calculated depending on the benefits to be provided by the systems and the investment cost and operation-maintenance costs. The industrial facility with a roof area of 29,000 m2 in Ankara Province, for the National Library with a roof area of 8,700 m2 and the Atatürk Site with a roof area of 1150 m2 the payback period was found to be 3,8 years, 18 years and 20,3 years, respectively, and for the faculty of nursing with a roof area of 3500 m2 in Izmir Province, the payback period was found to be 6 years and besides the payback period for the industrial facility with a roof area of 44,860 m2 in Manisa Province was 2,6 year.