شدة العذاب في القرآن الكريم أسبابها ودلالاتها التربوية
Kur'ân'da azâb'ın şiddeti: Sebepleri ve eğitime yansımaları
  1. Tez No: 936161
  2. Yazar: ANMAR SHUAİB HAMAD ALJUMAILI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİL EBUŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu özet, Allah'ın adaletini ve merhametini, insanlara helak sebeplerini ve kurtuluş yollarını gösterdiğini ve onların dünya ve ahiret işlerini düzene koyacak kurallar koyduğunu vurgula-maktadır. Nefsin terbiyesi, toplumun düzelmesi için bir temel olduğu için, İslam bireyin terbiyesini ıslahın ilk adımı olarak görmüştür. Maddi unsurların hakimiyeti ve dünyanın geçici süsleri peşinde koşmanın ahirete hazırlık aleyhine baskın olduğu bir dönemde, dünya hayatının sadece fani bir geçiş olduğunu ve insanın son yolculuğunda kendisine yalnızca amellerinin eşlik edeceğini hatırlatmak hikmetli bir davranış olur. Bu çalışmanın amacı, Kur'an-ı Kerim'de geçen azap kavramını ve bu azabın şiddetine işaret eden kelimeleri, azabın hem dünyada hem de ahirette artmasına sebep olan kalp ve beden günahlarını açıklayarak, bu günahlardan korun-ma yollarını göstermektir. Ayrıca, bu süreçten eğitsel anlamlar çıkarılarak dersler alınması he-deflenmiştir. Çalışmada tümevarım, analiz ve çıkarımsal yöntemler kullanılmıştır. Elde edilen en önemli sonuçlardan biri, Kur'an'da bahsedilen azabın sadece bir ceza olmayıp, Allah'ın büyüklüğünün ve adaletini tesis etme gücünün bir tezahürü olduğudur. Aynı zamanda bu, insan nefsini terbiye eden, Allah'tan korkmayı kalbine yerleştiren ve O'nun emirlerine bağlı kalmayı teşvik eden bir unsurdur. Ahiret azabını hatırlatma, insan davranışını erdem yönünde yönlendirir ve bireyin ahlaki sorumluluğunu güçlendirir. Kibir ve kendine güvenmek ise insanı azgınlığa sürükler ve hakikatten uzaklaştırır. Öte yandan, imtihanlar Allah'ın insanın zayıflığını ve O'na olan ihtiyacını hatırlatmak için kullandığı ilahi bir hikmetin ifadesidir. Nimetlere şükretmek ise yalnızca bir görev değil, Allah'ın rızasına giden yolda bir temel teşkil eder. Toplumsal açıdan ise günah-lara dalmak, sadece birey için değil, tüm toplum için tehlike arz eder; çünkü günahlar, kişiyi aşarak tüm milleti etkiler, bozulma ve sapkınlık yayılır.
Özet (Çeviri)
The justice and mercy of Allah are evident in His clarification of the causes of destruction and salvation, and in the laws He has prescribed for the well-being of both worldly and spiritual affairs. Since the refinement of the soul is a cornerstone of societal reform, Islam has made individual refinement the first step towards broader reformation. In an age dominated by materialism, where the love of worldly life and the pursuit of its adornments take precedence over preparation for the Hereafter, and with this world being a fleeting passage to eternal life, the wise person must reflect upon this reality and prepare for the day when only righteous deeds will be of benefit. This study aimed to elucidate the concept of punishment, the expressions indicating its severity as mentioned in the Qur'an, and to identify the sins of the heart and the body that cause severe punishment in both this life and the Hereafter, in order to provide means of avoiding them. Additionally, it sought to extract the educational implications for moral lessons and reflection. The study employed the inductive, analytical, and deductive methodologies, and arrived at significant conclusions, the most important of which is that the punishment mentioned in the Qur'an is not merely a penalty but a manifestation of Allah's greatness and His absolute power to establish justice. It serves as a means of disciplining the human soul, instilling within it the fear of Allah Almighty, and motivating it to adhere to His commands. Furthermore, the reminder of the consequences in the Hereafter directs human behavior towards virtue and enhances the individual's awareness of their moral responsibility. On the other hand, arrogance and self-reliance lead to tyranny, distancing a person from the truth. Trials, in contrast, are an expression of divine wisdom, serving as a reminder of man's weakness and his need for Allah. Gratitude for blessings, meanwhile, is not merely an obligation but the foundation for attaining divine satisfaction. On a societal level, indulgence in sins poses a danger not only to the individual but to the entire community, as sins extend beyond the person to affect the nation as a whole, spreading corruption and loss.