أحكام تطبيقات الذكاء الاصطناعي وأخلاقياته في الشريعة الإسلامية
İslam hukukunda yapay zeka uygulamalarının hükümleri ve ahlâkî yönü
- Tez No: 936197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Benaouda BENSAİD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yapay Zekanın (YZ) hızlı gelişimi, yaşamın ve gelişimin birçok yönünü etkileyen çeşitli türler, dallar ve uygulamalarla çeşitlendi. Bu araştırma, Yapay Zeka ve çeşitli uygulamalarına hukuki açıdan yaklaşarak tanımlayıcı-analitik ve tümevarımsal-tümdengelimli bir metodoloji kullanır. Çalışma, akıllı elektronik ticaret, robot tasarımı, yeterlilik, sorumluluk ve garanti konularını içerir. İslami etik yönlerini ele alarak, akıllı teknolojilerin insan hakları, onur, davranışlar ve etik düşünceleri üzerindeki etkilerini inceler. Araştırma, yapay zeka tabanlı ticaretin, bağımsız mağaza işlemlerinin ve akıllı acentelerin hukuki geçerliliğini doğrular. Robotlara yönelik sorumluluk ve yetkinin yasaklanması ile garanti ve sorumluluk kararlarını ele alır. Akıllı teknolojilerle tedavi ve hastalıkların önlenmesine ilişkin konuların caiz olduğunu savunur, ancak genetik iyileştirme müdahalelerini reddeder. İslami etik açısından, akıllı uygulamaların insan yaşamı, onur, mahremiyet, adalet, şeffaflık ve mahremiyet gibi temel değerlere uyması gerektiğini vurgular. Çalışma, yapay zekanın evrimi ve etik kuralların ortaya çıkardığı hukuki sorunlar üzerine daha fazla araştırma yapılmasını önerir. Müslüman araştırmacıları, tüketimden ziyade İslami vizyon ve değerlere dayalı tasarım ve geliştirmeye yönlendiren, akıllı uygulama işleyişinin mekanizmalarını derinlemesine inceleyen teorik ve uygulamalı çalışmalar yapmaya teşvik eder.
Özet (Çeviri)
The rapid evolution of Artificial Intelligence (AI) has diversified its types, branches, and applications, profoundly impacting various aspects of life and development. The surge in smart applications has engendered new behaviors, interactions, and contemporary jurisprudential challenges. This research, utilizing a descriptive-analytical and inductive-deductive approach, addresses juristic rulings related to AI, covering smart electronic commerce, robot design, and their connections to competence, responsibility, and warranty issues. Additionally, it explores the Islamic ethical dimensions of AI, emphasizing its impact on human rights, dignity, behavior, and ethical considerations for smart application managers. Emphasizing Islamic Shari'a directives, the research affirms the legal validity of AI-based trading, transactions, and intelligent agents, leaning towards restricting robot liability and competence. The study supports the permissibility of smart technologies in treatment and disease prevention but rejects genetic enhancement. Concerning Islamic ethics, it underscores the need for intelligent applications to align with fundamental Islamic values, emphasizing further research on emerging jurisprudential issues accompanying AI's rapid evolution. Muslim researchers in engineering and AI are encouraged to conduct in-depth studies on smart application mechanisms, transitioning from increased consumption to design and development based on Islamic vision and values.