أحكام الغرامة التأخيرية فى الفقو اإلسالمى (دراسة مقارنة مع غرامات فى كردستاف العراؽ)
İslam Hukukunda gecikmeli borçlarla ilgili ceza hükümleri. (Delayed penalty provisions related to debt in İslamic Law)
- Tez No: 445763
- Danışmanlar: PROF. DR. SAHİP BEROJE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Şüphesiz ki insanların huzurlu bir şekilde yaşayabilmeleri için bireysel ve toplumsal olarak üzerlerine düşen görevleri sorunsuz bir şekilde yerine getirmeleri gerekir. Zira toplum içerisinde düzenin sağlanabilmesi, belirli kuralların herkes tarafından benimsenmesi ve bu kurallara riayet edilmesi ile mümkündür ki gerek beşeri kanun gerekse dini metinler bunları düzenlemeye çalışmıştır.Hukuk kurallarının yok sayılması durumunda devreye giren en önemli yaptırım ise cezalandırmadır. Bu sebeple, gelişmişlik durumu ve kültür seviyesi ne olursa olsun bütün toplumlarda suç ve suçlu her zaman bulunabilir. Öte yandan kapitalist sistem belli bir zaman diliminde ödemesi gereken bir miktar paranın ertelenmesi durumunda alacaklının gecikme süresinin uzunluğuna göre ekstra bir ödeme de talep etme hakkına sahipken böyle bir durum İslâm hukukunda asla söz konusu bile olamaz ki bu durum İslâm hukukunun sıklıkla üzerinde durup ve reddettiği bir cahiliye âdetidir.Bu itibarla bizde hukuk kurallarıyla doğrudan ilintili olacak şekilde araştırmamızı, şer'i açıdan gecikmeli borçlar ve bu düzlemde icra edilmesi gereken kanunları izah ve açıklama düzeyinde yapmaya çalıştık.Bilindiği üzere gecikmeli borç meselesi günümüz dünyasında önemli konular arasında sayılır. Çünkü genel olarak alışverişlerde gecikme söz konusu olabilir. Ayrıca bu konu çağdaş İslam hukukçuları arasında da tartışmalıdır. Bundan dolayı biz de bu çalışmamızda malların güvenli bir şekilde korunma keyfiyetini açıklamaya çalıştık. Çalışmamızın üst ve alt başlıklarını şöyle sıralayabiliriz. Ğaramenin kavramsal çerçevesi ve çeşitleri, gecikmeli ğarame ve nedenleri, gecikmeli ğarame, özellikleri, şartları, faydaları ve zararları, çağdaş âlimlerin gecikmeli ğaramenin hükmüne yönelik görüşleri, ta'vîdin hükmü ve riba ile arasındaki farkı, İslam hukukunun borçların geciktirilmesi hususundaki yaklaşımı, borcun garanti altına alınması, borcunu geciktiren kişiye verilen cezalar, bedenî ve psikolojik cezalar, mali cezalar, Kuzey Irak hukukunda gecikmeli ğarame hususunda bazı örnekler, taksitli alışverişlerde gecikmeli ğarame, istisna' (işçilik) akitlerinde gecikmeli ğarame, istisna' akitlerinde gecikmeli ğaramenin hükmü ve cezai koşulu, sözleşme akitlerinde gecikmeli ğarame ve hükmü, su, elektrik ve doğal gaz tüketiminde gecikmeli ğarame, telefon ve internet kullanımında gecikmeli ğarame, gayrimenkullerdeki gecikmeli ğarame, ziraat ürünlerindeki gecikmeli ğarame ve endüstriyel sektördeki gecikmeli ğarame.Buna ilaveten araştırmamız, geciktirilmesi söz konusu olan mali işlemlerin geri ödemelerinde ana sermayenin üstünde bir miktarın alınıp alınamayacağı konusunda fukahânın çeşitli görüşlerini etraflı ve objektif bir şekilde ele alır ve değerlendirilme ihtiyacı duyulan mevzularda da önemli tespitlerle beraber doyurucu bir sonuç ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
Surely people in a peaceful manner the duties incumbent upon them to live in individual and community must fulfill seamlessly. Because the society in order to ensure adoption by all the rules and possible non-compliance with these rules of law, human and religious texts should have tried to regulate them.Ignoring the case of the rule of law is the most significant sanctions that activates punishment. Therefore, the development level and cultural level no matter what crimes and criminals found in all societies at all times.On the other hand, the capitalist system is never even mentioned that in the case of Islamic law, while the right to demand extra pay based on length of creditor's delay in case of an amount of the postponement of the money required to pay within a certain time frame in this case Islamic law of standing on frequently and rejected by an ignorance It is customary.In this regard we direct our research to be associated with the rule of law, and delayed debt in terms of the religious explanation of the laws that need to be performed in that plane, and we tried to make a statement level.Delayed debt issue as it is known today is considered among the most important issues in the world. Because there may be delays in the overall exchange. Moreover, this issue is controversial among contemporary Islamic jurists. Therefore, we tried to explain the circumstance of goods safely protect this study. The top and bottom flanges of our study can be listed as follows. GAR-roll conceptual framework and varieties, delayed Garama and causes delayed Garama, specifications, requirements, advantages and disadvantages, their views for delayed GAR-roll provision of modern scholars, the difference between ta'vî you provision and riba, approach the issues delaying the debt of Islamic law, guaranteed debt is received, the penalties given to people delaying the debt, bodily and psychological fines, financial penalties, in northern Iraq some examples of delayed station but matters of law, lagged station but in installment shopping, exceptions '(labor) delayed station but in acts, exceptions' delayed GAR roll their contracts provisions and penal conditions, contract delayed Garama and provision of the act, water, electricity and natural gas consumption in the delayed Garama, telephone and delayed station but use of the internet, delayed station but in real estate, delayed Garama and delayed station but in the industrial sector in agricultural products. Furthermore, our research, delaying discusses the various views of the majority of the jurists whether they would be taken to an amount above the main capital of the repayment of the financial transactions involved in comprehensive and objective manner and assess the need for exhibiting a satisfactory result together with the significant findings in relevant subject.