تقييم أداء إدارة النشاط الاستثماري في شركات التأمين الإسلامية العاملة في ليبيا
Libya'da faaliyet gösteren İslami sigorta şirketlerinin yatırım faaliyetleri yönetim performansının değerlendirilmesi
- Tez No: 936196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMAD FAYEZ AHMAD HERSH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Çalışmanın problemi, Libya'daki İslami sigorta şirketlerinin yatırım faaliyetlerini yönetme çalışmalarının performansındaki ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bu çalışma, İslami sigorta şirketlerindeki yatırımların Şeriat uyumluluğuna yönelik etkin kontrollerin ne ölçüde bulunduğunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yatırım işletmelerini yönetirken stratejik yönetime yönelimi değerlendirmenin yanı sıra bu şirketlerin yatırım faaliyetlerine yönelik aktif teknik yönetimin varlığını da değerlendirmektedir. Bu hedeflere ulaşmak için çalışma, teorik çerçevenin tümevarım ve tümdengelim yaklaşımını izlemiştir. Ayrıca hipotezleri test etmek ve sonuçlarını analiz etmek için tanımlayıcı analitik yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada bir dizi sonuç ortaya çıktı; bunlardan en önemlileri: Libya'daki İslami sigorta şirketlerinde yatırım faaliyetlerine ilişkin Şeriat uyumluluğuna yönelik kontrolleri olmasını ancak dokümantasyon ve uygulama taahhüdü açısından etkililik düzeyi tam değildir. Bu şirketlerde yatırım faaliyetinin yönetilmesinde de zayıf bir stratejik yönelim vardır. Performansta ise üstünlüğe ulaşmak zordur. Ayrıca incelemeye konu olan şirketlerdeki yatırımların aktif teknik operasyonları zayıf bir performansla yönetilmektedir. Bununla beraber hedeflere ulaşmak zor olur. Çalışma, İslami sigorta şirketlerinin yönetimine, tüm çalışmalarında tamamen stratejik yönetime yönelmelerini tavsiye etti. Ayrıca yatırımlarda uygulanabilecek tüm prosedürleri içeren aktif bir teknik yönetim yönteminin benimsenmesi.
Özet (Çeviri)
The problem of the study appears in evaluating the performance of investment activity management in Islamic insurance companies in Libya. Therefore, this study aims to evaluate the extent to which there are effective controls for the legal commitment to investment in Islamic insurance companies, as well as evaluating the orientation towards strategic management when managing investment businesses, and also evaluating the presence of technical management. Active investment operations for these companies. To achieve these goals, the study followed the inductive and deductive approach of the theoretical framework, and also used the descriptive analytical approach to test the hypotheses and analyze their results. The study concluded with a set of results, the most important of which are: There are controls for Sharia compliance with regard to investment business in Islamic insurance companies in Libya, but with an incomplete level of effectiveness in terms of documentation and commitment to implementation. There is also a weak level of strategic direction in managing investment activity in these companies, making it difficult to achieve excellence. In performance, the active technical operations of the investments in the companies under study are managed at a weak level of performance, making it difficult to achieve the goals. The study recommended that the management of Islamic insurance companies completely shift towards strategic management in all their work, as well as adopting an active technical management method for investments in a way that includes all applicable procedures.