İdiopatik Parkinson hastalarında periferal ve santral koku yolaklarının beyin MRG ile değerlendirilmesi
Evaluation of peripheral and central olfactory pathways in idiopathic Parkinson's patients with brain MRI
  1. Tez No: 936245
  2. Yazar: ALPER TUNGA TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA NİDA KARAKÜÇÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Parkinson dopaminerjik nöronların kaybı ile karakterize ilerleyici nörodejeneratif bir hastalıktır. Olfaktor yolaklardaki değişikliklerin Parkinson hastalığındaki koku kaybı ile ilişkili olduğu, özellikle erken dönemde tanıda katkısı olacağı düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, Parkinson hastalığında koku yolaklarına ait ölçümlerin tanıya katkısını değerlendirmek için olfaktor bulbus hacmi, olfaktor sulkus derinliği, insular korteks alanı ve korpus amigdala alanının hasta ve sağlıklı bireylerde incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak yapılan bu çalışmaya, Parkinson hastalığı tanısı almış 45 hasta ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 45 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Sağ ve sol olfaktor bulbus hacmi, sağ ve sol olfaktor sulkus derinliği, sağ ve sol insular korteks alanı ve sağ ve sol korpus amigdala alanı MR nörogörüntüleme yöntemleriyle ölçülmüştür. Bulgular: Hasta ve kontrol grupları arasında olfaktor bulbus hacmi ve olfaktor sulkus derinliği açısından anlamlı farklar bulunmuştur. Buna karşın, insular korteks ve korpus amigdala alanları açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. Ayrıca yaş ve cinsiyet dağılımında gruplar arasında fark gözlenmemiştir. Sonuç: Elde edilen bulgular, olfaktor bulbus hacmi ve olfaktor sulkus derinliği gibi koku yollarına ait belirli ölçümlerin, Parkinson hastalığı tanısında değerli biyobelirteçler olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Bu sonuçlar, nörodejeneratif hastalıkların klinik değerlendirilmesinde koku disfonksiyonunun önemine dikkat çekmektedir. Anahtar Kelimeler : Parkinson Hastalığı, Olfaktor yolaklar, MRG
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Parkinson's disease is a progressive neurodegenerative disorder characterized by the loss of dopaminergic neurons. Changes in the olfactory pathways are thought to be associated with the loss of smell in Parkinson's disease, particularly contributing to early diagnosis. The aim of this study is to evaluate the contribution of olfactory pathway measurements to the diagnosis of Parkinson's disease by examining olfactory bulb volume, olfactory sulcus depth, insular cortex area, and corpus amygdala area in patients and healthy individuals. Materials and Methods: This retrospective study included 45 patients diagnosed with Parkinson's disease and 45 healthy individuals matched for age and gender. The volume of the right and left olfactory bulbs, the depth of the right and left olfactory sulci, the area of the right and left insular cortex, and the area of the right and left corpus amygdala were measured using neuroimaging techniques. Results: Significant differences were found between the patient and control groups in terms of olfactory bulb volume and olfactory sulcus depth. However, no significant difference was observed in the areas of the insular cortex and corpus amygdala. Additionally, there were no differences observed in age and gender distribution between the groups. Conclusion: The findings suggest that specific measurements of the olfactory pathways, such as olfactory bulb volume and olfactory sulcus depth, may be valuable biomarkers for the diagnosis of Parkinson's disease. These results highlight the importance of olfactory dysfunction in the clinical evaluation of neurodegenerative diseases. Keywords : Parkinson's Disease, Olfactory pathways, MRI