Bilgisel adaletsizlik ve yabancılaşma ilişkisi
The relationship between epistemic injustice and alienation
- Tez No: 936244
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma sosyal epistemoloji çerçevesinde geliştirilen bilgisel adaletsizlik kavramı ile bireyin kendisiyle, emeğiyle ve çevresiyle kurduğu ilişkilerde yaşadığı yabancılaşma olgusunu ele alıyor. Miranda Fricker'in ortaya koyduğu bilgisel adaletsizlik iki temel biçimde ortaya çıkar: Tanıklık adaletsizliği ve hermenötik adaletsizlik. Tanıklık adaletsizliği, bireyin kimliğiyle ilgili kalıp yargılar nedeniyle güvenilir bulunmamasının yol açtığı adaletsizliktir. Hermenötik adaletsizlik ise kimliğinden dolayı marjinalleştirilmiş bireylerin kavramsal boşluklar nedeniyle kimi deneyimlerini anlamlandırıp dile getirememesiyle ortaya çıkar. Yabancılaşma kavramı ise bireyin bedeniyle, zihin durumlarıyla, içinde yaşadığı toplum ve kültürle ya da emeğinin ürünüyle bağ kuramaması olarak tanımlanır. Bu çalışmada bilgisel adaletsizlikle bağlantılı olarak yabancılaşma, kendine, topluma, insani niteliklere yabancılaşma görünümleriyle inceleniyor. Çalışmanın temel savı bilgisel adaletsizliğin bireyin kendini, toplumu tanımasında engelleyici rol oynadığı ve bu durumun yabancılaşma olgusuyla karşılıklı ilişki içinde olduğudur. Bilgisel ilişkilerde yaşanan yabancılaşma, bireyin kendi niteliklerini değerlendirmesinin önüne geçip toplumsal kurallarla bağının zayıflamasına neden olur. Öte yandan bilgisel adaletsizlik, insani nitelikler olan tanıklığa ve yaratıcı edime yabancılaşma sonucunu doğuracaktır. Sistematik olarak tanıklık adaletsizliğine uğrayan birey sessizleşip tanıklıkta bulunmama yoluna gidecektir. Ayrıca bilgisel ilişkilerde adaletsizliğe uğrayan birey sanat, bilim gibi etkinliklerde bulunmaktan geri durup yaratıcı edime yabancılaşacaktır. Bilgisel adaletsizlik ve yabancılaşma ilişkisinde bir diğer konu da yabancılaşmanın yaşandığı koşulların bilgisel adaletsizliğe yol açmasıdır. Bireyin nesneleşmesiyle bağlantılı olan yabancılaşma bireyi aynı zamanda bilgisel ilişkilerde de nesne konumuna iter ve bireyin bilgisel adaletsizliğe uğramasının önünü açar.
Özet (Çeviri)
This study explores the concept of alienation in relation to epistemic injustice, developed within the framework of social epistemology. The aim is to understand how individuals experience alienation in their relationships with themselves, their labor, and their surroundings. According to Miranda Fricker, epistemic injustice appears in two main forms: testimonial injustice and hermeneutical injustice. Testimonial injustice happens when a person is not considered trustworthy due to identity-based prejudices. Hermeneutical injustice occurs when marginalized individuals cannot make sense of or express their experiences because of a lack of shared social concepts. Alienation is defined as the individual's inability to connect with their body, mental states, society, culture, or the product of their labor. In this study, alienation related to epistemic injustice is discussed in three ways: alienation from the self, from society, and from human capacities. The main claim is that epistemic injustice prevents individuals from understanding themselves and society, which leads to alienation. This form of alienation weakens a person's ability to evaluate themselves and breaks their connection with social norms. Furthermore, epistemic injustice leads to alienation from human capacities such as giving testimony and engaging in creative work. Individuals who are repeatedly subject to testimonial injustice may remain silent, while others may withdraw from activities like art or science. Finally, the study argues that the conditions of alienation may also cause epistemic injustice. When a person is objectified, they become a passive object in knowledge relations, making epistemic injustice more likely.