Sanatın paradoksal karakterini temsilen yumurta formunun anlatım olanakları
Expression possibilities of the egg form representing the paradoxical character of art
  1. Tez No: 936258
  2. Yazar: MUHAMMED CAN ELEM
  3. Danışmanlar: PROF. FEVZİYE EYİGÖR PELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, insanlığın bilinen tarihine paralel olarak var olduğu düşünülen sanatın nihai hakikat arayışında ya da aykırı mantık yürüterek anlam alanını genişletme faaliyetlerinde kavram ve nesne olarak kendini gösteren yumurta formunu felsefi, kültürel ve sanatsal boyutlarıyla incelemektir. Yöntem: Tezde hedeflenen amaca ulaşmada betimsel araştırma modeli benimsenmiştir; Gözlem tekniği uygulanarak ve nitel araştırma modeline dayalı olarak literatür taraması yapıldıktan sonra kavram açıklamaları ve görseller üzerinden sanatın paradoksal niteliği ortaya koyulmuştur. Yumurta formunu içeren eserlerin analizi yapılarak konu geliştirilmiş, kuramsal çalışma paralelinde bir dizi resimden oluşan uygulama alanı yaratılmıştır. Bulgular: Mantığa dayalı akıl yürütme yerine yeni varyasyonların üretilebileceği çıkarımlara olanak tanıyan paradoksal düşünceden yararlanan sanatın, kavram ve nesne olarak yumurta formunu sıklıkla kullandığı tespit edilmiş, amaç ve işlev farklılıklarına rağmen tarihsel süreçte bunun sanatın bir özelliği haline gelmesinin nedeninin sanatın çelişkili durumunu sorun edinen sanatçılardan kaynaklandığı anlaşılmıştır. Sonuç: Felsefede ilk neden paradoksu olarak bilinen“yumurta mı tavuktan çıkar, tavuk mu yumurtadan?”sorusunu akla getiren sanat eserleri incelenerek, içerdikleri sanatsal ifadenin toplumsal ve kültürel anlam üretimine etkisi ve yaratma eylemine katkısı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the form of the egg, which manifests itself as a concept and object in the search for the ultimate truth of art, which is thought to exist parallel to the known history of humanity, or in the activities of expanding the field of meaning by conducting contrary logic, with its philosophical, cultural and artistic dimensions. Method: A descriptive research model was adopted to achieve the aim of the thesis; by applying the observation technique and based on the qualitative research model, the paradoxical nature of art was revealed through concept explanations and visuals after a literature review. By analyzing the works containing the egg form, the subject was developed and an application area consisting of a series of paintings was created in parallel with the theoretical study. Findings: It has been determined that art, which makes use of paradoxical thinking that enables inferences from which new variations can be produced instead of reasoning based on logic, frequently uses the egg form as a concept and object, and it has been understood that the reason why this has become a characteristic of art in the historical process despite the differences in purpose and function is due to the artists who have taken the contradictory situation of art as a problem. Results: By analyzing works of art that bring to mind the question,“Does the egg come from the chicken or the chicken from the egg?”, known as the paradox of first cause in philosophy, the effect of the artistic expression they contain on the production of social and cultural meaning and its contribution to the act of creation were evaluated.