Erzincan koşullarında açıkta yetiştirilen bazı çilek çeşitlerinin adaptasyon kabiliyeti ve meyve kalite özellikleri
Adaptation capability and fruit quality characteristics of some strawberry cultivars grown under open field in erzi̇ncan conditions
- Tez No: 936286
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ ERCİŞLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Türkiye, jeomorfolojik yapısı, coğrafi konumu ve farklı iklim koşulları sayesinde bahçe bitkileri tarımı açısından dünyada önemli bir konuma sahiptir. Bu çeşitlilik, ılıman iklim bitkilerinin yanı sıra bazı subtropikal meyve türlerinin de yetişmesine olanak sağlayarak tarımsal üretimde önemli bir avantaj sunmaktadır. Özellikle çilek yetiştiriciliği, hem dünyada hem de Türkiye'de giderek artan bir öneme sahiptir. Çilek, en fazla ıslah çalışması yapılan meyve türlerinden biridir ve meyve kalitesi ile verim özelliklerinin iyileştirilmesine yönelik araştırmalar sürekli olarak devam etmektedir. Bu projenin amacı, iki yıl boyunca çilek çeşitlerinin fenolojik, bitkisel, pomolojik ve biyokimyasal özelliklerinin belirlenmesidir. Bu çalışmada, bitki materyali olarak kısa gün (Rubygem, Camarosa) ve nötr gün (Fern, Albion) çilek çeşitleri materyal olarak kullanılmıştır. Meyve ağırlığı, meyve boyu, meyve eni, meyve dış rengi, suda çözünebilir kuru madde içeriği, pH, asitlik ve C vitamin içeriği gibi bazı fenolojik, pomolojik özellikler ve kimyasal karakterler tanımlanmıştır. Toplam fenolik madde içeriği, antosiyanin tayini, toplam flavonoid içeriği ve toplam antioksidan kapasitesileri (DPPH ve FRAP) spektrofotometrik metotlarla belirlenmiştir. Organik asit içeriği ile sükroz, glikoz, fruktoz ve ksiloz şekerleri ise HPLC metotlarıyla belirlenmiştir. Elde edilen verilerin varyans analizleri, SPSS istatistik paket programında %1 ve %5 anlamlılık düzeyinde, muameleler arasındaki ortalama farklılığı belirlemek için Duncan'ın çoklu aralık testi kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre en erken çiçeklenme her iki yılda da Albion çeşidinde gerçekleşmiştir. En yüksek meyve ağırlığı iki yılın ortalamasına göre 16,50 g (Albion) çeşidinden elde edilmiştir. SÇKM değeri % 8,38 (Camarosa)-% 8,92 (Rubygem), pH değeri 3,58 (Camarosa)-3,73 (Fern) ve titre edilebilir asit içeriği ise %0,60 (Camarosa)-%0,71 (Albion) çeşitleri arasında değişiklik göstermiştir. DPPH değerleri ise değerleri % 95,77 (Fern)-% 103,90 (Camarosa) çeşitleri arasında kaydedilmiştir. Çalışma sonucunda en yüksek verim Albion (Nötr gün bitkisi) çeşidinden elde edilirken, bunu Camarosa (Kısa gün bitkisi) çeşidi takip etmiştir. Denemeye aldığımız Fern çilek çeşidi ise en düşük verim değerine sahip çeşit olarak karşımıza çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Türkiye, has an important position in the world in terms of horticultural crops due to geomorphological structure, geographical location and different climatic conditions. This diversity provides an important advantage in agricultural production by enabling the cultivation of temperate climate plants as well as some subtropical fruit species. Especially strawberry cultivation has an increasing importance both in the world and in Turkey. Strawberry is one of the fruit species with the highest number of breeding studies and researchs to improve fruit quality and yield characteristics are continuously ongoing. The aim of this project is to determine phenological, vegetative, pomological and biochemical characteristics of strawberry cultivars for two years.In this project, short day (Rubygem, Camarosa) and neutral day (Fern, Albion) strawberry varieties were used as plant material. Some phenological, pomological characteristics and chemical contents were determined such as fruit weight, fruit lenght, fruit diameter, fruit surface color, total soluble solids, titratable acidity, pH, and vitamin C. Total phenolic content, anthocyanin content, total flavonoid content, and antioxidant activity (DPPH and FRAP assays) were determined by spectrophotometric methods. Furthermore, organic acids and indivudual sugar content including sucrose, fructose, glucose and xylose in the fruit juice were analyzed by HPLC methods. The data obtained were evaluated according to 1% and 5% significance level in SPSS statistical computer package programme. Duncan's multiple comparison test was performed to determine the difference between the varieties as a result of variance analysis. According to the results of the research, the earliest flowering occurred in the Albion variety in both years. The highest fruit weight was obtained from the Albion variety (16.50 g), based on the average of two years. Total soluble solids value is 8,38% (Camarosa)-8,92% (Rubygem), pH value is 3,58 (Camarosa)-3,73 (Fern) and titratable acid content is 0,60% (Camarosa)-0,71 % (Albion) varied between varieties. DPPH values were recorded between 95,77 % (Fern) and 103,90 % (Camarosa) varieties. As a result of the study, the highest yield was obtained from the Albion (Neutral day plant) variety, followed by the Camarosa (Short day plant) variety. The Fern strawberry variety we tested appeared to be the variety with the lowest yield value