Mezhep farklılıklarının hadis şerhine etkisi: Fethu'l-Bârî ve Umdetu'l-Kârî mukayesesi
The effect of sect differences on hadith commentary: A comparison of Fethu'l-Bari and Umdetu'l-Kari
  1. Tez No: 936285
  2. Yazar: YASİN DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Hadis şerhleri metindeki maksadın anlaşılması için çok önemli bir köprü vazifesi görmektedir. Hadisin asıl anlamını yansıtması, kapalılığı giderip anlamı vuzuha kavuşturması gibi bir özelliği olan şerhler şârihin fikir ve yönelişlerinden de bağımsız değildir. Her insan gibi ilim adamları da yorumlamalarında dış etken ve değerlerle beraber metinleri anlayıp yorumlamaktadırlar. En meşhur hadis eseri olan Sahîh-i Buhârî'nin iki önemli şerhi olan Fethu'l-Bârî ile Umdetu'l-Kârî şerhleri günümüzde de başvuru kaynağı olmaya devam etmektedir. Bu şerhlerin yazımında mezhebi saiklerin de etkili olduğu ilim âlemi içinde bilinen bir gerçekliktir. Şârihlerin ilmi yetkinliklerini en yüksek düzeyde göstermekle beraber gerek aralarındaki rekabet gerekse mezhep görüşlerinin müdafacısı olmaları şerhlerinin mahiyetini etkilemiştir. Çalışmamızda Sahîh-i Buhârî'nin namazla alakalı dört bölümü olan“Salât”,“Ezan”,“el-Cemâa ve'l-İmâme”ve“Sıfatu's-Salât”kitaplarında iki şârihin meseleleri nasıl ele aldıklarını ve mezhep aidiyetlerinin şerhte nasıl etkili olduğunu incelemeye çalıştık. Yaptığımız tahlillerde mezhep aidiyetinin şerhleri etkilediğini tespit ederek iki şerhin de mezhebi saiklerle yaptıkları açıklamalardaki usullerini ortaya çıkardık.
Özet (Çeviri)
Hadith commentaries serve as a very important bridge for understanding the purpose in the text. Although commentary has the characteristic of reflecting the real meaning of the hadith, eliminating ambiguity and making the meaning clear, it is not independent of the ideas and tendencies of the commentator. Like every human being, scholars also understand and interpret texts together with external factors and values in their interpretations. The two important commentaries of Sahih al-Bukhari, the most famous hadith work, Feth al-Bari and Umdat al-Kari, continue to be a reference source today. It is a known fact in the world of science that sectarian motives are influential in the writing of these commentaries. While commentators express their knowledge at the highest level, both the competition between them and their being defenders of sectarian views have affected the nature of their commentaries. In our study, we tried to examine how the two commentators handled the issues in the books“Salat”,“Adhan”,“al-Jama'a wa'l-Imama”,“Sıfatu's-Salah”, which are four consecutive sections of Sahih-i Bukhari, and how their sectarian affiliations were effective in the commentary.