Suriye Halep Türkmenleri
Syria Halab Turkmens
  1. Tez No: 936293
  2. Yazar: M.AMIN HAJI MOHAMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Suriye'de yaşanan iç savaşın etkileriyle birlikte, Halep bölgesinde yaşayan Türkmenler de büyük zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. Türkmenler, Suriye'nin farklı bölgelerinde yaşayan ve Türk kökenli olan bir etnik grup olarak bilinmektedir. Halep, Suriye'nin en büyük şehirlerinden biri olup, stratejik öneme sahip bir konuma sahiptir. Ancak, Suriye iç savaşı sürecinde Halep de şiddetli çatışmalara sahne olmuş ve bu çatışmalar Türkmenler üzerinde de büyük etkiler yaratmıştır. Suriye iç savaşı başladığından beri, Türkmenler Halep bölgesinde hem Esed rejimi hem de diğer muhalif gruplar arasında sıkışıp kalmışlardır. Bu durum, Türkmenlerin güvenlikleri ve yaşamları için ciddi tehlikeler oluşturmuştur. Çatışmaların yoğunlaştığı dönemlerde, Türkmenler evlerini terk etmek zorunda kalmış ve mülteci konumuna düşmüşlerdir. Bu süreçte birçok Türkmen ailesi, ülkelerini terk ederek komşu ülkelere sığınmış ve zor koşullarda yaşam mücadelesi vermiştir. Halep'te yaşayan Türkmenler, sadece çatışmaların etkileriyle değil, aynı zamanda insani yardım ve temel ihtiyaçlara erişim konusunda da sorunlarla karşı karşıya kalmışlardır. Çatışmaların neden olduğu yıkım ve kaos ortamı, Türkmenlerin günlük yaşamlarını sürdürmelerini zorlaştırmış ve temel ihtiyaçlarını karşılamalarını engellemiştir. Bu durum, Türkmen toplumunu daha da savunmasız hale getirmiş ve acil yardıma ihtiyaç duymalarına neden olmuştur. Türkmenlerin Halep'teki varlığı, Suriye'nin karmaşık etnik ve dini yapısının bir parçasını oluşturmakta ve bölgedeki çeşitliliği yansıtmaktadır. Ancak, iç savaşın derinleştirdiği çatışmalar ve zorluklar, Türkmen toplumunu tehdit etmiş ve varlıklarını sürdürmelerini güçleştirmiştir. Türkmenler, savaşın getirdiği travmalarla baş etmeye çalışırken, aynı zamanda kendi kültürel kimliklerini koruma mücadelesi vermektedirler. Suriye'deki iç savaşın etkileriyle birlikte Halep'te yaşayan Türkmenler büyük zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. Türkmenlerin güvenlikleri, temel ihtiyaçları ve kültürel kimlikleri üzerindeki baskılar devam etmektedir. Uluslararası toplumun bu zorlu süreçte Türkmenlere destek olması ve insani yardım sağlaması önemlidir. Türkmenlerin yaşadığı zorluklar göz önünde bulundurularak, barışçıl bir çözüm bulunması ve Türkmen toplumunun haklarına saygı duyulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Along with the effects of the civil war in Syria, the Turkmens living in the Aleppo region have also faced great difficulties. Turkmens are known as an ethnic group living in different regions of Syria and having Turkish origin. Aleppo is one of the largest cities in Syria and has a position of strategic importance. However, during the Syrian civil war, Aleppo has also been the scene of violent clashes, and these conflicts have also had a great impact on the Turkmens. Since the beginning of the Syrian civil war, Turkmens have been trapped between both the Assad regime and other opposition groups in the Aleppo region. Dec. This situation has created serious dangers for the security and lives of Turkmens. During the periods when the conflicts intensified, Turkmens were forced to leave their homes and became refugees. During this period, many Turkmen families left their country and took refuge in neighboring countries and struggled to live in difficult conditions. Turkmens living in Aleppo have faced problems not only with the effects of the conflicts, but also with access to humanitarian aid and basic needs. The environment of destruction and chaos caused by the conflicts has made it difficult for Turkmens to live their daily lives and prevented them from meeting their basic needs. This situation has made the Turkmen community even more vulnerable and caused them to need urgent assistance. The presence of Turkmens in Aleppo forms part of Syria's complex ethnic and religious structure and reflects the diversity of the region. However, the conflicts and difficulties deepened by the civil war have threatened the Turkmen society and made it difficult for them to maintain their existence. While Turkmens are trying to cope with the traumas brought by the war, they are also struggling to protect their own cultural identity. With the effects of the civil war in Syria, the Turkmens living in Aleppo have faced great difficulties. The pressures on the security, basic needs and cultural identity of Turkmens continue. It is important for the international community to support the Turkmens in this difficult process and provide humanitarian assistance. Taking into account the difficulties experienced by Turkmens, it is necessary to find a peaceful solution and respect the rights of the Turkmen society.