Ofis iç mekânlarının dönüşümü: Autoban mimarlık ofisi örneği
Transformation of office interiors: Autoban architecture office example
- Tez No: 936294
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yapılar tarihsel süreçte, toplumsal ve fiziksel koşullardaki değişimlere paralel olarak dönüşüm geçirmiştir. Günümüzde ofisler, insanların büyük bir kısmını barındıran yaşam alanları olarak, bu dönüşüm süreçlerinin önemli bir parçasını oluşturmuştur. Ofis iç mekânları, mekân, kullanıcı ve değişen ihtiyaçlar arasındaki uyum doğrultusunda sürekli bir evrim içerisindedir. Bu çalışmanın amacı, ofis iç mekânlarının zaman içerisindeki dönüşümünü incelemektir. Özellikle, ofislerin hangi etmenlerden etkilendiği ve nasıl bir dönüşüm süreci geçirdiği araştırılmıştır. Çalışma, ofis yapılarını kullanıcı ihtiyaçlarına göre şekillendiren tasarım kriterlerini, zamanla değişen tasarım anlayışlarını ve uyumlu tasarımların önemini vurgulamayı hedeflemiştir. Gerçek dünyadaki yansımalarını anlamak amacıyla, dönüşüm geçiren bir mimarlık ofisi örneği olarak Autoban Mimarlık Ofisi seçilmiştir. Ofisin iç mekânlarındaki dönüşüm süreçleri, teorik bulgularla karşılaştırılarak incelenmiş ve işlevsel değişimlerin çalışan verimliliği üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Çalışma, kapsamlı bir literatür taraması ve Autoban Mimarlık Ofisi üzerinde yapılan nitel gözlem ve görüşmeler ile derinleştirilmiştir. Bu yöntemler, ofis iç mekânlarındaki değişim süreçlerini analiz etmek ve kullanıcı memnuniyetini arttıracak stratejiler geliştirmek için kullanılmıştır. Ofis iç mekânların algısal değişkenlere göre tasarlanmasının önemi vurgulanmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Buildings have undergone transformations parallel to the changes in social and physical conditions throughout history. Today, offices, as living spaces that accommodate a large portion of the population, form an important part of these transformation processes. Office interiors are in a constant evolution, aligned with the harmony between space, users, and changing needs. The aim of this study was to examine the transformation of office interiors over time. Specifically, the factors that influence offices and the transformation processes they undergo were investigated. The study aimed to emphasize the design criteria that shape office buildings according to user needs, the evolving design approaches over time, and the importance of harmonious designs. To understand their real-world implications, Autoban Architecture Office was chosen as an example of an architecture office that has undergone transformation. The transformation processes of the office interiors were examined and compared with theoretical findings, and the effects of functional changes on employee productivity were evaluated. The study was deepened through a comprehensive literature review and qualitative observations and interviews conducted at Autoban Architecture Office. These methods were used to analyze the transformation processes of office interiors and develop strategies to increase user satisfaction. The importance of designing office interiors according to perceptual variables was emphasized, and suggestions were provided.