Osmanlı donanmasının denize açılma hazırlığı (1780)
Preparations of the Ottoman navy for sailing (1780)
- Tez No: 936301
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ÖZDEMİR GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Osmanlı Devleti, kara ordusunu sefere hazırlarken sürdürdüğü organizasyon faaliyetlerinin bir benzerini deniz seferleri için de yürütmüştür. Mevsim-i derya olarak adlandırılan dönemde gerçekleştirilen deniz seferleri, Osmanlı sularını korsanlardan ve düşman gemilerinin saldırılarından korumak ve kıyı güvenliğini sağlama amacını taşımaktaydı. Ruz-ı Hızır ile Ruz-ı Kasım arasında yapılan yaz seferlerinin gerçekleştirilmesi kapsamlı bir hazırlık sürecini gerekli kılmıştır. Kış seferi hazırlıkları ise bu işe atanan birkaç gemi özelinde daha kısa sürede tamamlanmaktaydı. Her yıl Akdeniz ve Karadeniz taraflarına yaz ve kış seferi için gönderilecek donanma gemilerinin hazırlıklarını tamamlayarak denize açılması Tersane-i Amire merkezli başlatılan çalışmalarla sağlanabilmekteydi. Bu çalışmada 1780 yılında yaz seferi ve kış muhafazası için donanmanın hazırlanması sürecinde gerekli olan kereste, seren, sütun, zift, katran, lenger gibi bakım, onarım ve teçhiz malzemelerinin temini; asker için buğday, un, peksimet gibi gıda maddelerinin tedariki ve seferde görev alacak kalyoncuların toplanması konuları ele alınmıştır. Böylece, bir yıllık süre içerisinde donanmanın gemi, personel ve iaşe konularında yaz ve kış seferlerine hazırlık sürecinin takip edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman State carried out similar organizational activities for sea expeditions as it carried out when preparing its land army for expeditions. Sea expeditions carried out during the period called Mevsim-i derya aimed to protect Ottoman waters from pirates and attacks by enemy ships and to ensure coastal security. The summer expeditions between Ruz-ı Hızır and Ruz-ı Kasım necessitated a comprehensive preparation process. Preparations for the winter expedition were completed in a shorter period of time for a few ships assigned to this task. The completion of preparations and sailing of the navy ships to be sent to the Mediterranean and Black Sea sides for summer and winter expeditions every year could be ensured through the works initiated at the Tersane-i Amire. In this study, the provision of maintenance, repair and equipment materials such as timber, spar, column, pitch, tar, lenger, which were necessary during the preparation process of the navy for the summer expedition and winter preservation in 1780; the provision of foodstuffs such as wheat, flour, and rusks for the soldiers and the gathering of galley men who would serve in the expedition were discussed. Thus, it was aimed to follow the preparation process of the navy for summer and winter voyages in terms of ships, personnel and food within a period of one year.