Türk gümrük mevzuatında rejimler: Sorunların tespiti ve çözüm önerileri
Regimes in Turkish customs legislation: Identification of problems and solution suggestions
- Tez No: 936300
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Gümrük rejimi, Türkiye Gümrük Bölgesine giriş yapan ve Türkiye Gümrük Bölgesinden çıkış yapacak eşyanın kanunlarca belirlenmiş usul ve esaslarla işlemlerinin tamamlanmasıdır. Ekonomik etkili ve ekonomik etkili olmayan şeklinde iki grupta sınıflandırılan gümrük rejimleri ekonomiye katkı yönünde gruplandırılmıştır. Ekonomik etkili gümrük rejimleri; Gümrük Antrepo, Dahilde İşleme, Gümrük Kontrolü Altında İşleme, Geçici İthalat ve Hariçte İşleme rejimleri iken; ekonomik etkili olmayan gümrük rejimleri de Serbest Dolaşıma Giriş, İhracat ve Transit rejimlerdir. Bu çalışmada, Türk gümrük mevzuatındaki gümrük rejimleri ve rejimlerin teorik aşamada uygulanırken karşılaşılan problemler araştırılmıştır. Çalışmanın amacı ise karşılaşılan problemlere, çözüm önerileri sunarak problemlerin asgari seviyeye getirilmesidir. Araştırmada, gümrük rejimleri açıklanarak tetkik edilmiş ve Ticaret Bakanlığı bünyesindeki mesleki bilgi ve birikime sahip 17 gümrük memuruyla görüşme formları düzenlenerek sorunlarla çözüm önerileri belirlenmiştir. Maxqda yazılımıyla nitel verilerden, tematik analiz yöntemi uygulanarak belirlenen temalar çerçevesinde anlamlı örüntüler ortaya konmuştur. Yapılan analiz sonucunda, rejimlerin uygulama ve işleyiş aşamasındaki; denetim mekanizmasının yetersizliği, işlem süreçlerindeki karmaşıklıklar, yetkilendirme ve mevzuat eksiklikleri, gümrük müşavirlerinin yeterlilik düzeyleri, dış ticaretin sürdürülebilirliğini tehdit eden yapısal faktörler gibi sorunların olduğu tespit edilmiştir. Gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerde; risk bazlı denetim sistemlerinin güçlendirilmesi, personel sayısının arttırılması, dijital denetim mekanizmalarının geliştirilerek yapısal reformların yapılması, müşavirlik standartlarında niteliğin sağlanması, dijital sistemlerin yaygınlaştırılarak kağıtsız işlemlere geçişin hızlandırılması, dış ticaret ve tahlil süreçlerinde uluslararası standartlara uyumlu mevzuat altyapısının oluşturularak analiz sürelerini kısaltılması, teknolojik altyapının güçlendirilmesi, firmaların politikalarla katma değerli yerli üretime teşvik edilmesi gibi çözüm önerilerine ulaşılmıştır. Bu önerilerin hayata geçirilmesiyle hem ticari süreçlerin hızlanması hem de dış ticaretin daha sürdürülebilir hale gelmesinin sağlanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Customs regime is the completion of the transactions of goods entering and exiting the Turkish Customs Territory with the procedures and principles determined by law. Customs regimes, which are classified into two groups as economically effective and not economically effective, are grouped in terms of their contribution to the economy. While the economically effective customs regimes are Customs Warehouse, Inward Processing, Processing Under Customs Control, Temporary Import and Outward Processing regimes; the non-economically effective customs regimes are Entry into Free Circulation, Export and Transit regimes. In this study, the customs regimes in the Turkish customs legislation and the problems encountered during the application of the regimes in the theoretical stage were investigated. The aim of the study is to minimize the problems encountered by offering solution suggestions. In the study, customs regimes were explained and examined, and interview forms were prepared with 17 customs officers with professional knowledge and experience within the Ministry of Trade, and problems and solution suggestions were determined. Thematic analysis method was applied from qualitative data with Maxqda software and meaningful patterns were revealed within the framework of the determined themes. As a result of the analysis, it was determined that there were problems such as inadequacy of the control mechanism, complexities in transaction processes, deficiencies in authorization and legislation, competence levels of customs consultants, and structural factors that threaten the sustainability of foreign trade in the implementation and operation phases of the regimes. In the semi-structured interviews conducted, solution suggestions were reached such as strengthening risk-based control systems, increasing the number of personnel, developing digital control mechanisms and making structural reforms, ensuring quality in consultancy standards, expanding digital systems and accelerating the transition to paperless transactions, creating a legislative infrastructure compatible with international standards in foreign trade and analysis processes and shortening analysis periods, strengthening the technological infrastructure, and encouraging companies to engage in value-added domestic production with policies. It is thought that the implementation of these suggestions will both accelerate commercial processes and make foreign trade more sustainable.