Haberin yüzü: Ana haber spikerlerinin sunum stratejileri ve profesyonel deneyimlerinin incelenmesi
The face of news: An examination of the presentation strategies and professional experiences of main news announcers
  1. Tez No: 936306
  2. Yazar: EMRE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA BERNA GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, haberin vitrinini oluşturan spikerlerin özelliklerini kapsamlı bir biçimde incelemeyi amaçlamaktadır. Spikerlerin haber sunumu sırasında kullandıkları dil, beden dili, tavır ve izleyicilere ulaşma yöntemleri üzerinde durulmaktadır. Televizyon haber programlarının ekran yüzü olan spikerler, haber sürecinin son halkası olarak, haber bültenlerinin etkin bir figürü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu etkinin, spikerlerin çalıştıkları kanalların yayın politikalarına bağlı olarak değişiklik gösterdiği gözlemlenmiş olsa da, spikerler, haber merkezinin oluşturduğu haberleri izleyiciye en verimli şekilde ulaştırabilmek için büyük bir çaba sarf etmektedirler. Bu araştırma, Türkiye'deki ulusal televizyon kanallarında yayınlanan ana haber bültenlerini incelemektedir. Çalışmada, izleyici sayısına göre en yüksek reytinge sahip altı ana haber bülteninin spikerleri ele alınmıştır. Televizyon haberciliği ve spikerlik konuları literatür taraması yapılarak sunulmuştur. Ayrıca, bu bültenlerde görev yapan altı ana haber spikeriyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler doğrultusunda spikerlerin profesyonel özellikleri değerlendirilmiştir. Bu çalışma, televizyon haberciliğinde önemli bir rol oynayan spikerlerin haber bültenlerine katkılarını daha iyi anlayabilmek açısından önemli bir yer tutmaktadır. Spikerlerin haberin sunumu sırasında gösterdikleri profesyonel yaklaşım ve izleyiciye etkili bir şekilde ulaşma çabaları, medya izleyicisinin haber algısını şekillendiren önemli unsurlardır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively examine the characteristics of the anchors who are the showcase of the news. The language, body language, attitude and methods used by anchors during news presentation are emphasized. Anchors, who are the on-screen faces of television news programs, emerge as the final link in the news process and as an active figure in news bulletins. Although it has been observed that this effect varies depending on the broadcasting policies of the channels where the anchors work, anchors make great efforts to convey the news created by the news center to the audience in the most efficient way. This research examines the main news bulletins broadcast on national television channels in Turkey. The anchors of the six main news bulletins with the highest ratings according to the number of viewers were examined in the study. The subjects of television journalism and anchoring were presented by conducting a literature review. In addition, semi-structured interviews were conducted with the six main news anchors working in these bulletins, and the professional characteristics of the anchors were evaluated in line with the data obtained. This study holds an important place in terms of better understanding the contributions of anchors, who play an important role in television journalism, to news bulletins. The professional approach of the anchors during the presentation of the news and their efforts to reach the audience effectively are important elements that shape the media audience's perception of the news.