Ahi Çelebi Abdurrahman El-Emânî'nin İtikâd Şerhi adlı eserinin transkripsiyonu ve mâtürîdiyye kelâmı açısından değerlendirilmesi
Transcription of Ahi Çelebi Abdurrahman El-Emânî's work named Commentary of Itikâd and evaluation in terms of mâtürîdiyye theory
  1. Tez No: 936310
  2. Yazar: ESMA KUMRAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Osmanlı Devleti'nde avam ve havas halk nezdinde Eş'ariyye mezhebinin ön planda olduğu ve Mâtürîdiyye mezhebinin geri planda olduğu iddialarının doğruluğunun tespiti için dönemde okutulan akâid metinlerini incelemek büyük önem taşımaktadır. Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde Ahi Çelebi Abdurrahman el-Emânî'nin Osmanlı Türkçesi ile kaleme aldığı ''İtikâd Şerhi'' adlı eserin hangi mezhebin kelâmî öğretisine bağlı kalınarak yazılmış olduğunu izah etmek, iddiaların tespiti için geçmişe ışık tutmaktadır. ''İtikâd Şerhi''nin muhtevasında işlenen konuların hangi kelâm mezhebi ile izah edildiği çalışmamız sonucunda tespit edilmiş ve sonuç siz değerli okuyuculara sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to determine the truth of the claims that the Ash'ariyya school was in the foreground and the Māturīdiyya school was in the background among the common people and elites in the Ottoman Empire, it is of great importance to examine the texts of creeds taught during the period. Explaining which school of theology the work titled“Commentary on Itikād”written by Ahi Çelebi Abdurrahman el-Emânî in Ottoman Turkish in the last periods of the Ottoman Empire was written in accordance with, sheds light on the past in order to determine the claims. As a result of our study, it was determined which school of theology explained the subjects covered in the content of the“Commentary on Itikād”and the result was presented to you, our valuable readers.