Sino-Turkish Cooperation on clean energy and possible consequences for the European Union-Türkiye bilateral relations
Temiz Enerji Alanında Çin-Türkiye işbirliği ve Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerine olası sonuçları
  1. Tez No: 936358
  2. Yazar: EMİN EGE ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. JEAN-PIERRE CABESTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Avrupa Koleji (College of Europe)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Enerjide dışa bağımlı bir ülke olarak Türkiye, enerji ithalatının ve fosil yakıtların çevre ve ülke bütçesi üzerindeki yükünü hafifletme arayışındadır. Yeşil dönüşümün küresel bir trend haline gelmesiyle birlikte Türkiye, yatırımları çekmeyi ve kitlesel benimseme yoluyla enerji bağımsızlığını elde etmeyi hedefliyor. Küresel eğilime rağmen, AB-Türkiye ilişkilerinin kötüleşmesi ve döviz krizi Batılı şirketleri yatırım yapmaktan ve hatta artan maliyetler nedeniyle sözleşmelerden vazgeçirdi Bu nedenle Türkiye, Yeniden Asya Girişimi ile yüzünü doğuya dönmüş ve Türk ekonomisi için çok ihtiyaç duyulan doğrudan yabancı yatırımı sağlayan Çin ile daha fazla işbirliği yapmak için KYG'ye katıldı. Temiz enerji konusunda Çin-Türkiye işbirliği, Türkiye'nin dünyanın en büyük yeşil enerji üreticisinden yatırım ve teknik bilgi aldığı, Çin'in ise Avrupa pazarlarına önemli bir erişim sağladığı ve Avrasya'daki etkisini arttırdığı menfaat odaklı bir ilişkidir. Çinli şirketler önemli temiz enerji sektörlerine yatırım yapmış ve Türkiye'yi enerji üretiminde önemli bir merkez haline getirmiştir. Ancak Çin ve Türkiye arasındaki işbirliğinin, güneş paneli ihracatında Çin'e karşı uygulanan anti-damping önlemleri, Çin ve AB arasında yeşil dönüşüme yönelik yaklaşım farklılıkları gibi AB-Türkiye ilişkilerinde sorun yaratabilecek yönleri de bulunmaktadır. AB hala en büyük ticaret ortağı olduğu için, Türkiye'nin Çin'den çok ihtiyaç duyduğu doğrudan yabancı yatırımları alırken, AB ile ticaretini sürdürebilmek için Çin'in etkisini ve emisyonu azaltmaya yönelik yeşil dönüşüm yaklaşımını dengelemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
As a foreign-dependent country in energy, Türkiye is in search for relieving the burden of energy imports and fossil fuels on the environment and national budget. With green transition becoming a global trend, Türkiye is aiming to attract investments and achieve energy independence through mass adoption. Despite the global trend, the deteriorating EU-Türkiye relations and the currency crisis alienated Western companies from investing and even abandoning contracts due to rising costs. Due to this, Türkiye turned her face to eastward with Asia Anew Initiative and joined BRI to pursue further cooperation with China which provided much needed FDI for Turkish economy. Sino-Turkish cooperation on clean energy is an interest-driven relation where Türkiye gets investment and know-how from the biggest green energy producer in the world, and China has an important access to European markets and increases its influence in Eurasia. Chinese companies invested in crucial clean energy sectors and turned Türkiye into an important hub for energy production. However, the cooperation between China and Türkiye has aspects that can cause issue in the EU-Türkiye relations namely anti-dumping measures against China in solar panel exports, differences in approach between China and the EU to the green transition. As the EU is still her biggest trade partner, Türkiye needs to balance Chinese influence and approach to the green transition to lower the emission for ensuring sustained trade with the EU while getting much needed FDI from China.