Analysis of electromagnetic wave propagation in a magnetized plasma slab by using Finite-Difference Time-Domain (FDTD) method
Manyetize plazma levhasında elektromanyetik dalga yayılımının Sonlu-Fark Zaman-Alanı (FDTD) yöntemiyle analizi
- Tez No: 936366
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEBAHATTİN EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Elektromanyetik dalgalar ile ilgili çalışmalar bilimsel araştırmalar kadar uydu haberleşmesi ve uzaktan algılama için de büyük önem arz etmektedir. İyonosferdeki elektromanyetik dalgaların analiziyle ilgili bilimsel araştırmaların birçoğu plazma konusunu da içermektedir. İyonosfer, zayıf bir iyonize plazmayı temsil etmektedir. İyonosferdeki manyetize plazma levhasındaki elektromanyetik dalga propagasyonunu incelerken gözlem ve iletişimin olması gerektiği gibi gerçekleşebilmesi için elektromanyetik yayılımın özelliklerinin tüm detaylarıyla bilinmesi gerekmektedir. Bu amaca ulaşmak için Sonlu Fark Zaman Alanı Yöntemi (FDTD) kullanılmıştır. Sonlu farklar teknikleri, diferansiyel eşitlikleri fark eşitlikleri ile değiştirme imkanı veren tahminlere dayanmaktadır. Sonlu fark tahminlerinde çözüm bölgesinde bir noktadaki bağlı değişkenin değeri, bazı komşu noktaların değerleri ile ilişkilendirilmektedir. FDTD, elektromanyetik modelleme konusunda yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Zaman alanı yöntemi olduğundan yapılacak bir simülasyonla geniş bir frekans aralığını kapsayabilmektedir. FDTD yöntemini uygularken başta hücre seçimi olmak üzere dikkat edilmesi gereken pek çok öge vardır. Hücre seçimi, en yüksek oranda doğru sonuç elde etmek ve kaynak gereksinimlerini yönetmek için kritik öneme sahiptir. FDTD yöntemini uygun adımlarla kullanarak, manyetize plazma levhasındaki dalga yayılımının birçok grafiği elde edilmiştir. Bu çalışmada, FDTD yöntemi kullanılarak iyonosferdeki manyetize bir plazma levhasındaki dalga yayılımının analizi için bir simülasyon gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies on electromagnetic waves are of great importance for scientific research as well as for satellite communication and remote sensing. Much of the scientific research on the analysis of electromagnetic waves in the ionosphere also includes the subject of plasma. The ionosphere typified a washily ionized plasma. While examining the electromagnetic wave propagation in the magnetized plasma slab in the ionosphere, it is necessary to know all the details of the electromagnetic propagation in order for the observation and communication to take place as it should. Finite Difference Time Domain Method (FDTD) was used to achieve this goal. Finite difference techniques are based on estimations that allow us to replace differential equations with difference equations. In finite difference estimations, the value of the dependent variable at a point in the solution region is associated with the values of some neighboring points. FDTD is a widely used method for electromagnetic modeling. Since it is a time domain method, it can cover a wide frequency range with a simulation. While applying the FDTD method, there are many items to be considered, especially cell selection. Cell selection is critical to achieving the highest frequency of accurate results and managing resource requirements. Using the FDTD method with appropriate steps, many graphs of wave propagation were obtained. The study is to perform a simulation of a propagation in the ionosphere using the FDTD method.