Nesne tanımada kullanılan popüler özniteliklerin karşılaştırılması
Comparison of popular features used in object recognition
  1. Tez No: 936376
  2. Yazar: KAAN YASİN KOCAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL ONUR GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada, nesne tanımada kullanılan popüler özniteliklerin karşılaştırılması yapılmıştır. Teknolojinin gelişmesi, beraberinde bilgisayarla görme görevlerindeki yenilikleri de beraberinde getirmiştir. Bilgisayarla görme ve nesne algılama günümüzde otonom araçlar, yüz tanıma, tıbbi görüntüleme ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Bu çalışmada nesne tanımada kullanılan üç popüler öznitelik ve iki veri seti kullanılmıştır. Özniteliklerin, veri setlerinde gösterdikleri performanslar ve farklı veri setlerinin öznitelik kalitesine etkisi incelenmiştir. İnceleme sonucuna göre öznitelik kaliteleri, farklı veri setlerinde değişkenlik göstermiştir. Bu çalışmanın veri setleri VisDrone veri seti ve MNIST veri seti olarak belirlenmiştir. Öznitelik çıkarma yöntemleri ise HOG, SIFT ve ORB öznitelik çıkarıcılar olarak belirlenmiştir. VisDrone veri setinde en iyi performansı SIFT öznitelik çıkarıcı sergilemiştir. MNIST veri setinde en iyi performans ORB öznitelik çıkarıcıya aittir.
Özet (Çeviri)
In this research, a comparison of popular features used in object recognition was made. The development of technology has brought innovations in computer vision tasks. Computer vision and object detection are currently used in autonomous vehicles, face recognition, medical imaging and many other areas. Three popular features and two data sets used in object recognition were used in the study. The performances of the features in the data sets and the effects of different data sets on the feature quality were examined. According to the results of the examination, the feature qualities varied in different data sets. The data sets of this study were determined as VisDrone data set and MNIST data set. The feature extraction methods were determined as HOG, SIFT and ORB feature extractors. SIFT feature extractor exhibited the best performance in VisDrone data set. ORB feature extractor had the best performance in MNIST data set.