Asemptomatik apikal periodontitisli dişlerde iki farklı intrakanal medikamenti kullanılarak yapılmış primer kanal tedavilerinin bir yıllık takipte iyileşmelerinin fraktal analiz yöntemi ile değerlendirilmesi: Bir retrospektif çalışma
Evaluation of one year follow up outcomes of primary root canal treatments performed with using two different intracanal medicament in teeth with asymtomatic apical periodontitis using fractal analysis method; a retrospective study
- Tez No: 936421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH KARATAŞLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada amacımız; asemptomatik apikal periodontitisli dişlerin tedavisinde kullanılan farklı iki kanal içi medikamentin 1 yıllık takipte iyileşme üzerine etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Farklı iki yöntem kullanılarak Periapikal İndeks (PAİ) skorlama ve Fraktal Analiz (FA) yöntemi iyileşmelerin 1 yıllık takipte değerlendirildiği retrospektif çalışmamızda her iki yöntemin birbiri ile olan uyumluluğunun da incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal Metot: İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Endodonti Anabilim Dalı Kliniği'nde asemptomatik apikal periodontitis teşhisi konulmuş ve tedavisi tamamlanmış 42 hastanın toplam 62 dişinden elde edilen veriler çalışmaya dahil edildi. Preoperatif ve postoperatif (6.ay ve 12.ay) takip radyografileri mevcut olan sistemik olarak sağlıklı hastalardan elde edilen veriler toplamda 3 farklı çalışma grubu oluşturacak şekilde tasarlanarak gruplandırıldı. Test grupları kanal içi medikament olarak, kalsiyum hidroksit (Ca(OH)2) ve klorheksidin (CHX) jel kullanılmış hastalar şeklinde iki farklı grup olarak belirlenirken, kontrol grubu tek seansta kanal tedavisi bitirilen hastaların verilerinden oluşturuldu. Kriterlere uygun hastalardan elde edilmiş, başlangıç 6.ay ve 12.ay radyografileri iyileşmenin değerlendirilebilmesi amacı ile PAİ skorlama yöntemi ve FA yöntemleri kullanılarak incelendi. Her iki değerlendirme yöntemi arasındaki ilişki istatistiksel olarak belirlendi. Bulgular: PAİ skorlama yöntemine göre her grupta, her zaman diliminde skorlarda anlamlı bir azalma gözlemlenirken, FA yönteminde fraktal boyut (FB) değerleri zamana bağlı olarak anlamlı şekilde arttı (p0.05). Kullanılan analiz yöntemleri arasında negatif bir korelasyon mevcut olsa da bu anlamlı bulunmadı (6.ay CHX grubu dışında). Tüm zaman aralıklarında tüm gruplar arasında FB değişim (ΔFB) değerleri kadın ve erkeklerde istatistiksel olarak farklı değildi (p>0.05). Her üç grubun kendi içerisinde cinsiyete bağlı olarak ΔFB değerleri değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunamadı. Sonuç: Çalışmamız verilerine göre her üç grupta da zaman içerisinde iyileşmeler gözlemlenmiştir. Medikament kullanılan gruplarda farklı medikament kullanımı iyileşme üzerine etki etmemiştir. Ayrıca tek seans grubunda da iyileşme verileri medikament kullanılan gruplardan farklı değildir. PAİ skorlama ve FA yöntemleri arasında uyumluluk görülmemiş olsa da tedaviden 1 yıl sonra çekilen postoperatif radyografiler arasında PAİ skorlarında anlamlı bir düşüş ve FB değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğu ortaya konmuştur. ΔFB değerleri cinsiyete bağlı olarak anlamlı farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this study was to comparatively investigate the effects of two different intracanal medicament used in the treatment of teeth with asymptomatic apical periodontitis on healing at 1-year follow-up. In our retrospective study in which healing was evaluated using two different methods (Periapical Index (PAI) scoring and Fractal Analysis (FA) method) at 1-year follow-up, it was also aimed to examine the compatibility of both methods with each other. Material Method: A total of 62 teeth from 42 patients with asymptomatic apical periodontitis diagnosed and treated at the Department of Endodontics, Izmir Katip Çelebi University were included in the study. The data obtained from systemically healthy patients with available preoperative and postoperative (6th month and 12th month) follow-up radiographs were designed and grouped to form a total of 3 different study groups. While the test groups were determined as two different groups as patients who used calcium hydroxide (CaOH) and chlorhexidine (CHX) gel as intra-canal medicaments, the control group was formed from the data of patients who completed root canal treatment in a single visit. Initial, 6-month and 12-month radiographs obtained from eligible patients were analyzed using the PAI scoring method and FA methods to evaluate healing. The relationship between both evaluation methods was determined statistically. Results: According to the PAI scoring method, a significant decrease in scores was observed in each group at each time point, whereas fractal dimension (FD) values increased significantly with time in the FA method (p0.05). Although there was a negative correlation between the analysis methods used, this was not found to be significant (except for the 6th month chlorhex group). FB change (ΔFB) values were not statistically different between men and women in all groups at all time intervals. No statistically significant differences were found when ΔFB values were evaluated within each of the three groups depending on gender. Conclusion: According to the data of our study, healing were observed in all three groups over time. In the medicament groups, the use of the different medicaments did not affect healing. In addition, the healing data in the single visit group were not different from the groups using medicaments. Although there was no compatibility between PAI scoring and FA methods, a significant decrease in PAI scores and a statistically significant increase in fractal dimension (FD) values were found between postoperative radiographs taken 1 year after treatment. Gender insignificantly affected ΔFB values.