Gümüşkanat şelalesi (mutki/bitlis) çevresinin florası
Flora of Gümüşkanat waterfall (mutki/bitlis)
- Tez No: 936456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada; Gümüşkanat Şelalesi (Mutki/Bitlis) Çevresinin Florası araştırıldı. 2023 – 2024 yılları arasında gerçekleştirilen bu araştırmanın arazi çalışmaları ile 924 bitki örneği toplandı. Toplanan bu bitki örneklerinin teşhisi sonucu alanda; 57 familya ve 225 cinse ait 359 takson tespit edildi. Bunların 6'i Pteridophyta, 353'si Spermatophyta divisiolarına aittir. Spermatophyta üyelerinden 1'i Gymnospermae ve 358'i Angiospermae alt divisiosuna dahildir. Angiospermae'lerin 332'u Dicotyledoneae ve 27'si Monocotyledoneae sınıfında yer almaktadır. Alandan toplam 29 endemik takson tespit edilmiş, endemizm oranı ise %8.07 'dir. Endemik ve nadir olan taksonların tehlike kategorilerine dağılımları şu şekildedir: 5 takson tehlikede“EN”, 6 takson zarar görebilir“VU”, 16 takson düşük riskli“LC”3 takson tehlikeye yakın“NT”şeklindedir. Tespit edilen taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı şöyledir. İran-Turan 99 (%27,6), Akdeniz 12 (%3.3) Avrupa Sibirya 9 (% 2.90) ve çok bölgeli veya fitocoğrafik bölgesi bilinmeyenler 238 (%66.4) şeklindedir. İçerdikleri tür ve türaltı takson sayılarına göre alanda en büyük ilk 10 familya sırasıyla; Asteraceae 47 (%13.1), Lamiaceae 34 (%9.4 ), Brassicaceae 27 (%7.5.1 ), Apiaceae 23 (% 6,4), Carypohyllaceae 21 (%5.8), Fabaceae 20 (% 5.5), Boraginaceae 19 (% 5.3), Rosaceae 17 (% 4.7), Poaceae 14 (% 3.9) ve Plantaginaceae 10 (% 2.7)'dir.
Özet (Çeviri)
In this study; The flora of Gümüşkanat Waterfall (Mutki/Bitlis) surroundings was investigated. 924 plant samples were collected with the field studies of this research carried out between 2023 and 2024. As a result of the identification of these collected plant samples; 359 taxa belonging to 57 families and 225 genera were identified in the area. 6 of them belong to the Pteridophyta, 353 to the Spermatophyta division. 1 of the Spermatophyta members is in the Gymnospermae and 358 to the Angiospermae sub-division. 332 of the Angiospermae are in the Dicotyledoneae class and 27 are in the Monocotyledoneae class. A total of 29 endemic taxa were identified from the area and the endemism rate is 8.07%. The distribution of endemic and rare taxa according to the threat categories is as follows: 5 taxa are endangered“EN”, 6 taxa are vulnerable“VU”, 16 taxa are low risk“LC”, 3 taxa are near endangered“NT”. The distribution of identified taxa according to phytogeographic regions is as follows. Irano-Turanian 99 (%27.6), Mediterranean 12 (%3.3), European-Siberian 9 (%2.90) and multi-regional or those with unknown phytogeographic region 238 (%66.4). The first 10 largest families in the area according to the number of species and subspecies taxa they contain are, respectively; Asteraceae 47 (13.1%), Lamiaceae 34 (9.4%), Brassicaceae 27 (7.5.1%), Apiaceae 23 (6.4%), Carypohyllaceae 21 (5.8%), Fabaceae 20 (5.5%), Boraginaceae 19 (5.3%), Rosaceae 17 (4.7%), Poaceae 14 (%3.9) and Plantaginaceae 10 (2.7%).