Enhancing reading and writing skills of EFL learners through a suggested artificial intelligence literacy development model
EFL öğrencilerinin okuma ve yazma becerilerinin önerilen yapay zeka okuryazarlığı modeli ile geliştirilmesi
  1. Tez No: 936455
  2. Yazar: CEYDA YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE MÜGE TAVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin bağımsız öğrenmelerini teşvik etmek, ChatGPT-4o ile ilgili algılarını dönüştürmelerine yardımcı olmak ve böylece bu öğrencilerin okuma ve yazma becerilerinin yanı sıra yapay zekâ okuryazarlıklarını da geliştirmektir. Bu amaç doğrultusunda, araştırmacı tarafından geliştirilen Yapay Zekâ Okuryazarlığı Gelişim Modeli (AIMOD) kullanılmıştır. ChatGPT-4o'ya dayalı olarak oluşturulan bu model, dönüştürücü öğrenme teorisi ve UNESCO'nun yapay zekâ kılavuzlarından destek alınarak hazırlanmıştır. Ayrıca, Yapay Zekâ Okuryazarlığı Ölçeği (AILS)'nin etik, değerlendirme, kullanım ve farkındalık alt boyutları da modelin geliştirilme sürecinde dikkate alınmıştır. Buna ek olarak, model sekiz haftalık bir süreci kapsamaktadır. İlk üç haftasında öğrencilere eğitmen destekli bir eğitim verilmektedir. Ardından, kalan beş hafta boyunca öğrenciler, eğitimde sağlanan örnekleri bağımsız şekilde uygulamaktadır. Modelin etkililiğini test etmek amacıyla karma yöntem araştırması tercih edilmiştir. Nicel aşamada yarı deneysel desen, nitel aşamada ise yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Çalışma Konya'da bulunan bir İngilizce kursunda öğrenim gören A2 seviyesindeki yetişkin öğrencilerle yürütülmüştür. Bu öğrencilerin okuma ve yazma becerilerindeki gelişimi değerlendirmek amacıyla, araştırmacı tarafından geliştirilen ön ve son başarı testleri uygulanmıştır. Bu testler, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) A2 kazanımları doğrultusunda hazırlanmıştır. Yapay zekâ okuryazarlığını değerlendirmek için ise Polatgil ve Güler (2023) tarafından Türkçeye uyarlanan AILS kullanılmıştır. Sonuç olarak, model deney grubunun hem başarı testlerinde hem de yapay zekâ okuryazarlığı seviyelerinde önemli bir artış sağlamıştır. Öte yandan, kontrol grubunda herhangi bir değişiklik tespit edilmemiştir. Deney grubundan seçilen on öğrenciyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler ise nicel bulguları destekler nitelikte bulunmuştur. Özetle, AIMOD, okuma ve yazma becerilerine ek olarak yapay zekâ okuryazarlığını da geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to encourage EFL learners' independent learning, support them in transforming their perceptions of ChatGPT-4o, and consequently enhance their reading and writing skills as well as their artificial intelligence (AI) literacy. In line with this aim, the researcher developed the AI Literacy Development Model (AIMOD). This model, which is based on ChatGPT-4o, was prepared by drawing support from the transformative learning theory and UNESCO's AI guidelines. It also considers the sub-dimensions of the AI Literacy Scale (AILS), including ethics, evaluation, usage, and awareness, in its development. Besides, the model spans eight weeks, starting with three weeks of instructor-supported instruction, followed by five weeks of learners' independent practice using examples provided in the instruction. To analyze the model's effectiveness, the study employed a mixed-methods approach, incorporating a quasi-experimental design for the quantitative stage and semi-structured interviews for the qualitative stage. In addition, the study was conducted with A2-level adult EFL learners at an English language course in Konya. To assess the improvement of these learners in reading and writing, pre- and post-achievement tests developed by the researcher were administered. The tests were prepared in accordance with the Common European Framework Reference (CEFR) A2 descriptors. On the other hand, to assess AI literacy, the AILS, adapted into Turkish by Polatgil and Güler (2023), was used. As a result, the model created significant differences in both achievement tests and AI literacy levels for the experimental group, whereas no changes were detected in the control group. Finally, semi-structured interviews were conducted with ten learners from the experimental group and found to support the quantitative findings. In summary, AIMOD was effective in improving reading, writing, and AI literacy.