Uçucu kül ve bentonit karışımının atık depolama sahalarında taban ve/veya üst kaplama malzemesi olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
An Investigation on the utilization of fly ash and bentonite mixture as a bottom and/or upper liner material at waste disposal areas
  1. Tez No: 93646
  2. Yazar: YÜKSEL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT MOLLAMAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu deneysel çalışmada; Çatalağzı uçucu külü, bağlayıcı malzeme olarak toz bentonit ile, %10, %20 ve %30 (kuru kütle bentonit/kuru kütle Çatalağzı uçucu külü) oranlarında karıştırılarak, düşük permeabiliteli malzeme elde etmek amaçlanmıştır. Bu amaçla, hazırlanan karışımlar, optimum su içeriği ve maksimum kuru yoğunlukta sıkıştırılarak, elde edilen malzemelerin permeabiliteleri, rijit çeperli ve esnek çeperli permeametre düzeneklerinde tespit edilmiştir. Düzenli katı atık depolama sahalarında, süzülmesi muhtemel sıvıların, permeabiliteye etkisini gözlemlemek amacıyla, seyreltik bazik (%20'lik NaOH) ve seyreltik asidik (%20'lik HC1) sıvıların permeabiliteye olan etkileri araştırılmıştır. Bu kapsamda, uzun vadede permeabilite değişimleri gözlenmiş, permeabilitenin zamanla arttığı tespit edilmiştir. Uygun permeabiliteli bir malzeme olması durumunda, gerekli bazı geoteknik parametrelerin dizayn amaçlı tespiti için, indirekt çekme (yarmada çekme) deneyleri, konsolidasyonsuz drenajsız (UU), konsolidasyonlu drenajsız (CU)üç eksenli basınç deneyleri, odeometre deneyleri yürütülmüş ve ani çökme potansiyelleri araştırılmıştır. Deneyler sonucunda, %20'lik bentonit-Çatalağzı uçucu külü karışımının, atık depolama sahalarında, taşıma gücü ve tasman açısından sorun teşkil etmeyecek şekilde, düşük permeabiliteli taban ve/veya üst kaplama malzemesi olarak kullanılabileceği tespit edilmiştir, %20'lik bentonit-Çatalağzı uçucu külü karışımının, taban ve/veya üst kaplama malzemesi olarak kullanılması durumunda, uzun vadede permeabilitenin arttığını gözardı etmeyerek, tasarım yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bilim Kodu : 6240100 Anahtar Kelimeler : uçucu kül, bentonit, permeabilite, düzenli katı atık depolama, kaplama
Özet (Çeviri)
In this study, Çatalağzı fly ash was mixed with betonite, as binding material, at 10, 20 and 30 percentages (dry weight bentonite/dry weight Çatalağzı fly ash) to obtain less permeable liner material. For mis purpose, the prepared mixtures were compacted at optimum water content and maximum dry density, and the permeabilities of which were determined using bom rigid wall permeameter and flexible wall permeameter. In addition, to see the effect of possible leachates from waste disposal areas (landfill) on the permeability, the experiments were conducted with basic (20% solution of NaOH) and asidic (20% solution of HC1) chemical liquids as well. In this context, it was observed that the long term permeabilities continiously changed and increased with the elapse of time. Furthermore, in case of finding a suitable mixture, additional laboratory tests such as indirect tensile tests, unconsolidated undrained (UU), consolidated undrained (CU) triaxial tests, consolidation tests were also conducted, andIV collapse potentials were also investigated to provide necessary geotechnical parameter for design. Finally, it was concluded that, %20 bentonite-Çatalağzı fly ash mixture may be used as a bottom and/or upper liner be used at waste disposal areas. If %20 bentonite-Çatalağzı fly ash mixture was used as a bottom and/or upper liner at waste disposal areas. The long term increasing trend of the permeability should be taken into account in the design. Science Code Key Words Page Number Supervisor 6240100 fly ash, bentonite, permeability, landfill, liner