Lenfadenitli çocuklarda kanlanma değişiminin superb microvascular imaging değerlendirmesi
Role of antibiotic use and the superb microvascular imaging (SMI) method in lymphadenitis
  1. Tez No: 936466
  2. Yazar: AHMET FARUK İBİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÖZKOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışmada, servikal lenf nodlarında B-mod ultrason (US)'a ek olarak SMI (Superb Microvascular Imaging) incelemenin, benign lenf nodlarının ayırımında ve lenfadenopatinin antibiyotik kullanımı ile değişiminin olup olmaması, lenfadenitlerin ayrımı ve takibinde kullanılmasında katkısının araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntemler: Nisan 2024- Mart 2025 tarihleri arasında Celal Bayar Üniversitesi Radyoloji Anabilim Dalı, ultrason polikliniğine başvuran ve servikal lenf nodlarına yönelik US yapılan 17 hasta, 65 lenf nodu çalışmaya dahil edildi. Gri skala US incelemede, lenf nodlarının en büyük çapı, kısa-uzun çap oranı, kortikal kalınlığı, lenf nodu şekli, yağlı hilus bulunup bulunmaması ve şeklinin lobüle olup olmaması değerlendirildi. Sonrasında SMI incelemede elle çizim ile lenf nodunun sınırları işaretlendi ve cihaz tarafından vaskülerite indeksi otomatik olarak hesaplandı. Ayrıca Power Doppler ve ADF incelemede cihazın yaptığı otomatik vaskülerite indeksi değerlendirildi. Bu Doppler incelemelerde iki radyolog tarafından ortak mutabakat ile vasküler damarların sayısının değerlendirildiği 5'li skorlama ve adler sınıflaması da yapıldı. Çalışmada incelenen servikal lenf nodları, geçirilen viral ve bakteriyel enfeksiyonlara sekonder oluşan lenf nodları incelendi. Elde edilen Gri Skala US ve VI değerleri istatistiksel olarak değerlendirildi ve tanısal değeri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate whether Superb Microvascular Imaging (SMI) as an adjunct to B-mode ultrasonography (US) can contribute to differentiating benign lymph nodes, assessing the change in lymphadenitis after antibiotic use, and its role in the diagnosis and follow-up of lymphadenitis. Materials and Methods: Between April 2024 and March 2025, 17 patients, 65 lymph nodes, who underwent cervical lymph node ultrasonography at the Radiology Department of Celal Bayar University, were included in the study. In grayscale US examination, the largest diameter of the lymph nodes, the short-to-long diameter ratio, cortical thickness, shape of the lymph node, presence of fatty hilus, and whether the shape was lobulated or not were assessed. Then, in the SMI examination, the boundaries of the lymph node were marked manually, and the vascularity index was automatically calculated by the device. Additionally, the vascularity index determined by the Power Doppler and ADF examinations was assessed. In these Doppler examinations, a 5-point scoring system and Adler classification were performed with joint consensus of two radiologists, evaluating the number of vascular vessels. The study examined lymph nodes secondary to viral and bacterial infections. The grayscale US and vascularity index (VI) values obtained were statistically analyzed to assess their diagnostic value.