Cumhuriyet dönemi kurrâlarının Kur'an eğitimine katkıları: Ahmet Arslanlar, Kemal Hut ve Abdullah Hatipoğlu örnekleri
The contributions of the republican era qurras to the Qur'anic education: The cases of Ahmet Arslanlar, Kemal Hut and Abdullah Hatipoğlu
  1. Tez No: 936479
  2. Yazar: YUNUS EMRE SARIGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABAHATTİN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kur'ân-ı Kerîm, inzâlinden itibaren gerek yazılarak gerekse ezberlenerek hiçbir tahrife uğramadan ilk ve orijinal şekliyle kıyamete kadar mevcudiyetini muhafaza edecektir. İlimler içerisinde kıraat ilmi de Kur'ân lafızlarının muhafazasıyla iştigal ettiğinden ilimlerin en faziletlisidir. Bu ilimle iştigal edenler de bu faziletten nasiplerini alacaklardır. Bu ilme hayatını vakfetmiş şahsiyetlerin hayat hikâyelerini gelecek nesillere aktararak onları yaşatmak da kıraat ilmine gönül vermiş kimselerin vazifesidir. Ahmet Arslanlar, Ali Kemal Hut ve Abdullah Hatipoğlu da son dönem kıraat âlimlerinden bu rolü bi hakkın üstlenen şahsiyetlerdir. Bu kişiler hocalarından aldıkları okuyuş inceliklerini müşâfehe yoluyla aynı hassasiyetle kendilerinden sonra gelen talebelerine aktarmışlardır. Çalışmanın amacı Kur'ân-ı Kerîm'i usûlünce okuyan ve bunu hocalarından aldığı şekliyle talebelerine aktaran Ahmet Arslanlar, Ali Kemal Hut ve Abdullah Hatipoğlu'nun hayatlarını ve Kur'ân eğitimine katkılarını ortaya koymaktır. Zira kıraat alanında bu denli hizmetleri bulunan mezkûr kişilerin haklarında bir araştırma yapılmamış olması bir eksiklik olarak düşünülmektedir. Araştırmanın bundan sonra yapılacak olan çalışmalara ışık tutması umulmaktadır. Araştırmada kullanılan yönteme gelince incelemede hayatları boyunca okuttuğu talebeleri ve arkadaşlarıyla yapılan röportajlar ve soru-cevap yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmanın Kur'ân-ı Kerîm'e hizmetleri ve katkıları bağlamında bu denli katkıları olan söz konusu kişilerin hayatlarının ve bu alandaki çalışmalarının açığa çıkarılmasıyla sonraki nesillere faydası olacağı kanaati hâsıl olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Qur'an, from the moment of its revelation, has been preserved in its original form without any distortion, both through writing and memorization, and it will continue to exist in this way until the Day of Judgment. Among the various fields of knowledge, the science of al-qirāʼah (recitation) is the most virtuous, as it is concerned with the preservation of the words of the Qur'an. Those who engage in this field will also share in its virtue. It is the duty of those devoted to al-qirāʼah to keep alive the legacy of scholars who have dedicated their lives to this discipline by passing on their life stories to future generations. Ahmet Arslanlar, Ali Kemal Hut, and Abdullah Hatipoğlu are among the recent al-qirāʼah scholars who have fully undertaken this role. They meticulously transmitted the subtleties of recitation they learned from their teachers to their students through oral transmission (al-mushāfahah) with the same precision. The aim of this study is to highlight the lives and contributions of Ahmet Arslanlar, Ali Kemal Hut, and Abdullah Hatipoğlu, who recited the Qur'an in accordance with its proper rules and transmitted it to their students exactly as they received it from their teachers. It is considered a deficiency that no research has been conducted on these individuals despite their significant services in the field of al-qirāʼah. It is hoped that this study will serve as a guide for future research in this area. Regarding the methodology, interviews and question-and-answer techniques were conducted with students and colleagues who were taught by these scholars throughout their lives. It is believed that by uncovering the lives and contributions of these individuals in the service of the Qur'an, this study will be beneficial to future generations.