Kur'an'da sûre başları ve sonlarının analizi
The analysis of the beginnings and endings of surahs in the Qur'an
  1. Tez No: 936478
  2. Yazar: ŞABAN AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSETTİN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tefsir Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kur'an-ı Kerim, kendisine has cümle yapısı ve uslûbu olan semavi bir kitaptır. Onun bu özelliği, hemen her sûrenin başlangıç ve sonlarında kendisini lafız ve mânâ bütünlüğü içinde hissettirmektedir. Bunlar bazen hamd ve tesbih, bazen bir çağrı, bazen bir soru, bazen bir emir, bazen de okuyucuyu veya dinleyiciyi bahsi geçen konu hakkında heyecanlandırmak ve meraklandırmak için hecâ harfleriyle başlamaktadır. Allah, Kur'an'ı Kerim'in hem nazmını hem de telaffuzunu muciz kılmıştır. Dolayısıyla kelimeleri ve ayetleri uyumlu ve ahenklidir. Manası da bütün zamanları ve mekânları aşacak bir şekilde derindir. Allah, bu nihaî hitabını farklı ilim dalları vasıtasıyla anlaşılacak ve yaşanabilecek bir özelliğe haiz kılmıştır. Bu da ondaki derin mânâları keşfetmek isteyenlere kolaylaştırılmış olduğu anlamına gelmektedir. Surelerin başları ve sonları incelendiğinde, verilmek istenen açık ya da kapalı mesajlar derin bir tefekkür ve analiz gerektirmektedir. Zira ayetler, içinde bulunduğu bağlamla ilgili olduğu kadar kendisinden önceki ve sonraki hatta Kur'an'ın bütünlüğü çerçevesinde diğer ayetlerle takyit, tafsil, mücmel ve mübeyyen gibi hususlarda birbiriyle uyumlu bulunmaktadır. Kur'an'da sure girişlerinde olduğu gibi sonlarında da dikkati çeken mânâ derinliği ve lafızlarında bir ahenk bulunmaktadır. Özellikle son ayetlerin kulağa çarpan son hitap olması nedeniyle dinleyicide önemli bir etkisi bulunmaktadır. Bunda, sûre sonlarında bulunan ayetlerin genelde Allah'a olan bağlılığı, duaları, emir ve yasakları, vaat ve tehditleri içermesinin payı bulunmaktadır. Bu bağlamda daha önce bu tür bir akademik çalışmanın yapılmamış olması, bu çalışmanın yapılması için sevk edici bir unsur olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Qur'an is a divine scripture distinguished by its unique sentence structure and stylistic features. This distinctiveness is especially evident in the openings and closings of its chapters (sūrahs), where both wording and meaning display a remarkable coherence. Some sūrahs begin with praise (ḥamd), glorification (tasbīḥ), commands, questions, or disjointed letters (ḥurūf al-muqaṭṭaʿāt) intended to arouse curiosity and reflection. Allah has made both the composition and recitation of the Qur'an miraculous. Its verses are harmonious in sound and meaning, and its messages possess a timeless and universal depth. The Qur'an was revealed in a manner that allows engagement through various branches of knowledge, making its meanings accessible to those who reflect deeply. The beginnings and endings of sūrahs often contain explicit or implicit messages that require thoughtful analysis. Verses relate not only to their immediate context but also to preceding and following passages, and often function within the broader coherence of the Qur'anic text—whether through restriction, elaboration, generalization, or clarification. The endings of sūrahs are particularly impactful, as they serve as the final address to the listener. These verses often emphasize devotion to God, supplication, commands, prohibitions, promises, and warnings. Their rhetorical power contributes to the lasting impression they leave. The lack of focused academic studies on this specific subject has motivated this research, which seeks to explore the rhetorical and thematic significance of sūrah openings and closings in the Qur'an.