3-10 yaş arası otizmli ve sağlıklı çocukların yürüyüş analiz sistemiyle statik ve dinamik plantar basınç analizlerinin karşılaştırılması
Children aged 3 to 10 with autism and healthy controls were compered to static and dynamic plantar pressure analyses using gait analysis systems
  1. Tez No: 936480
  2. Yazar: SERPİL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, 3-10 yaş arası otizm spektrum bozukluğu tanısı almış çocuklar ve tipik gelişim gösteren sağlıklı çocukların yürüyüşlerini yürüyüş analiz sistemiyle statik ve dinamik plantar basınç analizlerini karşılaştırmaktır. Deney grubu otizm spektrum bozukluğu tanısı almış 29 çocuktan (n=29) kontrol grubu tipik gelişim gösteren 32 sağlıklı çocuktan (n=32) oluşmaktadır. Tüm katılımcıların plantar basınçları Bever marka plantar basınç sistemli yürüme analiz cihazı ile kaydedildi. Duyusal profilleri Duyu Profili bakım veren anketi, deformite değerlendirmeleri Lateral distal tibial açı (LDTA) ayak yapısı posteriordan fotoğraflanarak ve sosyodemogrofik veriler sosyodemografik veri formu ile kaydedildi. Araştırmada elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Otizmli çocukların duyu profili puanlarının kontrol grubuna göre yüksek olduğu(p0.05), yürüme esnasında, dinamik ayak taban basıncının tipik gelişen çocuklardan farklı olduğu, Otizmli çocukların ayağın ön bölgesinde aktif basınç alanlarının daha fazla olduğu (sağ ön ayak, p=0,024
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the walking patterns of children aged 3-10 diagnosed with autism spectrum disorder and typically developing healthy children using a gait analysis system with static and dynamic plantar pressure analyses. The experimental group consists of 29 children diagnosed with autism spectrum disorder (n=29), while the control group consists of 32 healthy children with typical development (n=32). The plantar pressures of all participants were recorded using a Bever brand plantar pressure system gait analysis device. Sensory profiles Sensory Profile caregiver questionnaire, deformity assessments The lateral distal tibial angle (LDTA) foot structure was photographed from the posterior, and sociodemographic data were recorded using a sociodemographic data form. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS program.We propose that the sensory profile scores of children with autism are higher than those of the control group (p0.05), that during walking, the dynamic foot pressure is different from that of typically developing children, and that children with autism have more active pressure areas in the front region of the foot (right front foot, p=0.024