Türkiye'de ikamet eden Suriyelilerin Şam Yönetimi'ne muhalif yapılara bakışı
The attitude of Syrian refugees residing in Türkye toward the anti-assad opposition groups
  1. Tez No: 936484
  2. Yazar: NESRIN JALABI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin Suriye Devrimi'nin ardından şekillenen ve Beşşar Esed rejimi karşıtı yapılara bakışını incelemektir. Bu amaçla, ilk olarak 1946'da Suriye devletinin kuruluşundan bu yana oluşan tüm muhalefet hareketleri tarihsel bir çerçevede ele alınmıştır. Çalışma, özellikle partilerden bloklara, hareketlerden siyasi gruplara kadar yirminci yüzyılın bahse konu kesitinde teşekkül eden oluşumlara ve bunların siyasal hayatın çerçevesini belirleyen rollerine odaklanmaktadır. 2011 yılında başlayan Suriye Devrimi, Esed rejiminin halk protestolarına şiddetli bir yanıt vermesiyle yıkıcı bir savaşa dönüşmüş ve bu savaş sonucunda Suriye halkının yarısından fazlası yerinden edilmiştir. Sığınmacı durumuna düşen Suriyeliler Ortadoğu'nun ve dünyanın farklı yerlerine dağılırken Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin sayısı yaklaşık 3.7 milyonu bulmuştur . Bu süreçte, birçok devrim koordinasyon organı ve siyasi grup ortaya çıkmıştır. 2011'den günümüze kadar gelişen bu yapılar arasından iki tanesi öne çıkmaktadır: Bunlardan ilki, 2012 yılında kurulan Suriye Muhalefet ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu, ikincisi ise bu koalisyonun türevi olan ve 2013 yılında kurulan Suriye Geçici Hükümeti'dir. Bu çalışma, Türkiye'de yaşayan Suriyelilerden oluşan bir örnekleme dayalı olarak Suriyelilerin mevzubahis muhalif yapılara bakışlarını anlamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, Suriyelilerin bu yapılar hakkındaki bilgisi, güveni, katılımı ve beklentileri gibi önemli değişkenlere odaklanılmıştır. Nicel bir yaklaşım kullanıldığı için çalışmada anket yöntemi tercih edilmiştir. İstanbul, Gaziantep ve Mardin şehirlerinde toplam 204 anket uygulanmış, böylece Suriye halkının farklı kesimlerine ulaşılmıştır. Çalışma sonucunda, Türkiye'de bulunan Suriyeli sığınmacıların muhalif yapılar hakkındaki bilgilerinin sınırlı olduğu ve bu yapılar konusundaki güven düzeylerinin farklılık gösterdiği gözlemlenmiştir. Ancak Suriyelilerin bu yapılar içinde aktif olarak yer alma oranı düşüktür. Örneklemin bu yapılar hakkındaki beklentileri, Suriye'nin geleceğinde Suriyeliler için Esed rejimine alternatif bir seçenek olma gücüne sahip olduğunu göstermesidir .
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine how Syrians living in Turkey evaluate the structures that formed after the Syrian revolution and oppose the Assad regime. In this context, all opposition movements since the establishment of the Syrian state in 1946 are analyzed in a historical framework. In particular, the study focuses on the practices of parties, blocs, movements and political groups in all periods and their role in determining the framework of political life. The 2011 Syrian Revolution turned into a devastating war when the Assad regime responded violently to popular protests. As a result of this war, more than half of the Syrian population has been displaced. The number of Syrians seeking refuge in Turkey is approximately 3.7 million. In addition, many revolution coordination bodies, conferences and political groups have emerged. Among these structures that have developed since 2011, two stand out: The first is the National Coalition for Syrian Opposition and Revolutionary Forces, which was established in 2012; and the second is the Syrian Interim Government, a derivative of this coalition, which was established in 2013. By targeting a sample of Syrians living in Turkey, this study aims to understand their perceptions of Syrian opposition structures. In this context, the study focuses on important variables such as Syrians' knowledge, trust, participation and expectations about these structures. The survey method was preferred for this study as a quantitative approach was used. A total of 204 questionnaires were administered in Istanbul, Gaziantep and Mardin, thus reaching different segments of the Syrian population. As a result of the study, it was observed that Syrian asylum-seekers in Turkey have limited knowledge about opposition institutions and varying levels of trust in these structures. However, the rate of Syrians actively participating in these structures is low. The expectations of the sample about these structures show that they offer an alternative option to the Assad regime for Syrians in the future of Syria