Güzellik salonlarında işverenlerin ve çalışanların iş sağlığı ve güvenliği farkındalığının incelenmesi
Investigation of occupational health and safety awareness of employers and employees in beauty salons
  1. Tez No: 936485
  2. Yazar: GÜLSEHER UD DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA BAYRAKTUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Güzellik salonlarında işverenlerin ve çalışanların iş sağlığı ve güvenliği farkındalığının incelenmesi amacıyla oluşturulan bu çalışma yarı-yapılandırılmış görüşme tekniğini içeren nitel tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Iğdır ilinde farklı şirketler bünyesinde güzellik salonlarında çalışanlar oluşturmaktayken, araştırma örneklemini kartopu örnekleme yöntemiyle seçilen 11 güzellik merkezi çalışanı oluşturmaktadır. Çalışmada yer alan açık uçlu soruların değerlendirilmesinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen veriler her bir katılımcı için ayrı ayrı dosya olacak şekilde Word belgesine aktarılmış, kodlama listesi ve belirli temalar oluşturulmuştur. Kodlandırmada tematik kodlama yöntemi kullanılmıştır. Her bir tema altında bahsi geçen ifadeler kısaca anlamlandırılıp frekans çıkarma işlemi yapılmıştır. Sonuç olarak bazı güzellik merkezleri arasında güvenlik uygulamalarında iş sağlığı ve güvenliği açısından boşluklar olduğunu ortaya koymaktadır. Bu eksiklikleri gidermek için ek denetim ve standart politikalara gereksinim duyulduğu ortadadır.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to examine the awareness of employers and employees about occupational health and safety in beauty salons, is a qualitative research based on the semi-structured interview technique. The population of the study consists of employees working in beauty salons within different companies in Iğdır province, while the sample includes 11 beauty salon workers selected through the snowball sampling method. Content analysis was used in the evaluation of the open-ended questions in the study. In this context, the data obtained from the semi-structured interview form were transferred to a Word document as individual files for each participant, and a coding list and specific themes were created. Thematic coding was used for coding. The expressions mentioned under each theme were briefly interpreted, and frequency analysis was performed. As a result, the study revealed gaps in occupational health and safety practices among some beauty salons. It is clear that additional inspections and standard policies are needed to address these shortcomings.