COVİD-19 sonrası kadınlarda premenstrüel sendrom görülme sıklığının ve yaşam kalitelerinin incelenmesi
Examination of premenstrual syndrome prevalence and quality of life in women after COVID-19
- Tez No: 936486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL GÜNGÖR TAVŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışma; Covid-19 geçiren kadınların Covid-19 sonrası premenstrüel sendrom (PMS) görülme sıklığı ve bu sendromun şiddetinin belirlenmesi, hastalığın kadınların yaşam kalitesine etkilerini incelemek ve çözümler sunmak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Yapılan araştırma; Manisa İl Merkezi Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Polikliniklerine başvuran 384 hasta ve hasta yakınları ile Eylül 2022- Eylül 2023 tarihleri arasında yürütülen, tanımlayıcı kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmanın verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Premenstrüel Sendrom Ölçeği”ve“EUROHIS-QOL Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılarak, çalışmada elde edilen verilen toplanmıştır. Veriler yüz yüze anketler aracılığıyla toplanıp, IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 istatistik programında değerlendirilmiştir. Bulgular: Yapılan bu çalışmada; yaşam kalitesi ölçeği toplam puanına göre Covid-19 öncesi toplam 27,55±5,38 iken Covid-19 sonrası ise toplam 27,52±5,48 olarak saptanmıştır. PMS ölçeği toplam puanına göre ise Covid-19 öncesi toplam 133,44±37,26 iken Covid-19 sonrası toplam 135,46±36,85'tir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the prevalence and severity of premenstrual syndrome (PMS) in women who have recovered from Covid-19, examine the effects of the disease on their quality of life, and propose potential solutions. Material and Methods: This descriptive, cross-sectional study was conducted between September 2022 and September 2023 with 384 patients and their relatives who presented to the outpatient clinics of Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital in Manisa, Turkey. Data were collected using the“Demographic Information Form,”the“Premenstrual Syndrome Scale (PMS Scale),”and the“EUROHIS-QOL WHO Quality of Life Scale.”The data were gathered through face-to-face surveys and analyzed using the IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V26 program. Results: In this study, the total quality of life scale score was found to be 27,55±5,38 before Covid-19 and 27,52±5,48 after Covid-19. Similarly, the total PMS scale score was 133,44±37,26 before Covid-19 and 135,46±36,85 after Covid-19.