Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi son 10 yılda hipernatremik dehidratasyonu olan term yenidoğanların tedavisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
A retrospective evaluation of the treatment of term newborns with hypernatremic dehydration in the last 10 years
  1. Tez No: 936494
  2. Yazar: ÜNAL ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Sıvı ve elektrolit dengesinin korunması, hem intrauterin dönemde hem de doğum sonrası gelişim sürecinde normal hücre ve organ fonksiyonlarının devamlılığı için büyük önem taşır. Yenidoğan yoğun bakımında, sıvı ve elektrolit dengesindeki fizyolojik değişikliklerin doğru bir şekilde anlaşılması ve bu değişikliklere uygun tedavi sağlanması kritik bir konudur. Yenidoğan bebekler, fizyolojik adaptasyon süreçlerinin geç başlaması ve doğum sonrası bazı hastalıkların etkisiyle beslenme zorlukları yaşayabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, serum sodyum değeri 146 mmol/L ve üzerinde olan, tartı kaybı yaşayan ve intravenöz sıvı tedavisi gereken term yenidoğan bebeklerde uygulanan sıvı tedavilerinin, klinik ve laboratuvar parametreler üzerindeki etkilerini retrospektif olarak incelemektir. Bu değerlendirme, geçmiş verilere dayanarak, sıvı tedavilerinin bebeklerin sağlık durumu ve sıvı-elektrolit dengesi üzerindeki değişiklikleri anlamayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif, tek merkezli, kesitsel olarak yapılan çalışmamız Ocak 2014 - Aralık 2023 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım servisinde 37 gestasyonel hafta ve üstü hipernatremik dehidratasyon (146 mmol/lt ve üstü sodyum değeri olan) nedeniyle rehidratasyon tedavisi alan 138 hastayı içermektedir. Merkezimize başvuran hastaların günlük gözlem ve servis yatışındaki alınan notlardan yaşı(gün), doğum şekli ve doğum kilosu, beslenme şekli, cinsiyeti, yatıştaki kilosu, ağırlık kaybı yüzdesi, sistolik ve diyastolik kan basıncı, nabzı, laboratuvar verileri, serum BUN (mg/dL) serum kreatinin (mg/dL) serum Na (mmol/L) serum K (mmol/L) serum Cl (mmol/L) kan şekeri (mg/dL) total protein (mg/dL) total kolesterol (mg/dL) kan ve idrar osmolaritesi (mosm/L) idrar dansitesi (gr/cm3) spot idrar Na/kreatinin (mg/G) oranı kayıt altına alındı. Hipoksik iskemik ensefalopatisi, metabolik hastalık tanısı, ağır şokla giden dehidratasyonu, kalp veya karaciğer yetmezliği, asitle birlikte olan portal hipertansiyon, uygunsuz ADH sendromu, renal yetmezlik, adrenal yetmezlik, diyabetes mellitus, diyabetes insipitus, konjenital anomali tanısı almış olan, diüretik tedavi almakta olan, belirgin ödemi olan hastalar, pre-post operatif hastalar, total parenteral nutrisyon tedavisi almakta olan infantlar, standart dışı sıvı içeriği ve miktarları gerektiren tüm durumlara sahip olan hastalar ile sıvı tedavisi almayan, ikinci sodyum verisi olmayan ve postnatal ilk 24 saat içinde başvuran hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastalar aldıkları sıvıların sodyum içeriklerine göre (%0.9 NaCl, %0.45 NaCl ve %0.2 NaCl) olarak gruplandırıldı. Gruplar arasında total intravenöz sıvı miktarı, hastaların sıvı tedavisi sonrası sodyum değişim hızları, 0.5 mmol/L/saat den fazla sodyum değişimleri, tedaviye bağlı gelişen morbidite ve mortalite karşılaştırıldı. Bulgular: Hipernatremik dehidratasyon tanısı ile yatırılan 138 hastanın 44'ü %0,9 NaCl, 54'ü %0,45 NaCl ve 40'ü %0,2 NaCl içeren sıvılar ile tedavi edildi. Hastaların başlangıç demografik ve tedavi öncesi laboratuvar değerleri önemli bir farklılık göstermiyordu. Hastaların tedavi başlangıcındaki serum sodyum ortalamaları sırasıyla; 151,7±3,32, 150,7±3,17 ve 149,5±2,99 mmol/L idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Maintaining fluid and electrolyte balance is crucial for the proper functioning of cells and organs, both during the intrauterine period and throughout postnatal development. In neonatal intensive care, it is essential to understand the physiological changes in fluid and electrolyte balance and to provide appropriate support. Newborns may face feeding difficulties due to delayed physiological adaptation and the potential presence of certain postnatal conditions. This study aimed to retrospectively assess the impact of fluid therapies on clinical and laboratory parameters in term neonates with serum sodium levels of 146 mmol/L or higher, weight loss, and the need for intravenous fluid therapy. Using historical data, the evaluation seeks to explore how fluid therapy affects the health status and fluid-electrolyte balance of the infants. Materials and Methods: Our retrospective, single-center, cross-sectional study included 138 patients who received rehydration treatment for hypernatremic dehydration (sodium value of 146 mmol/L and above) at 37 gestational weeks and above in the neonatal intensive care unit of Dokuz Eylül University (DEU) hospital between January 2014 and December 2023. From the notes taken during the daily observation and hospitalization of the patients admitted to our center, age (day), mode of delivery and weight, birth weight, diet, gender, weight, percentage of weight loss, systolic and diastolic blood pressure, pulse rate, Laboratory data BUN (mg/dL) creatinine (mg/dL) Na (mmol/L) K (mmol/L) Cl (mmol/L) blood glucose (mg/dL) total protein (mg/dL) total cholesterol (mg/dL) blood and urine osmolarity (mosm/L) urine dansity (gr/cm3) spot urine Na/creatinine ratio (mg/G) were recorded. Patients with hypoxic ischemic encephalopathy, metabolic disease, dehydration with severe shock, cardiac or hepatic failure, portal hypertension with ascites, inappropriate ADH syndrome, renal insufficiency, adrenal insufficiency, diabetes mellitus, diabetes insipitus, congenital anomalies, patients receiving diuretic therapy, patients with marked edema, pre-post operative patients, infants receiving total parenteral nutrition therapy, patients with all conditions requiring non-standard fluid content and amounts, and patients who did not receive fluid therapy, had no second sodium data and presented within the first 24 hours postnatally were excluded. The total amount of intravenous fluid received by the patients and the sodium concentration of the given fluid, the sodium exchange rates of the patients after fluid therapy, treatment-related morbidity and mortality were analyzed. Patients were grouped according to 0.5 mmol/L sodium decrease rate and the types of fluids used in treatment. All included patients were 37 gestational weeks or older and had serum sodium levels above 145 mmol/L. There are three types of replacement fluids given to these patients; 0.9% saline, 0.45% saline and 0.2% saline. Patients with hypernatremic dehydration treated with these fluids were divided into three groups; the relationship between serum sodium level and rate of decline was examined. Results: Of 138 patients hospitalized with hypernatremic dehydration, 44 were treated with 0.9% NaCl, 54 with 0.45% NaCl and 40 with 0.2% NaCl. Baseline demographic and pretreatment laboratory values of the patients did not show a significant difference. The mean serum sodium levels at the beginning of treatment were 151.7±3.32, 150.7±3.17 and 149.5±2.99 mmol/L, respectively.