Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin sportif etkinliklerde müziğin etkisinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Examining the effect of music in sports activities on students of the faculty of sports sciences according to various variables
  1. Tez No: 936507
  2. Yazar: ESENGÜL KARAMAN ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Bu araştırmada,“Spor Bilimleri Fakültesi Öğrencilerinin Sportif Etkinliklerde Müziğin Etkisinin Çeşitli Değişkenlere Göre İncelenmesi”amaçlanmıştır. Çalışmada Spor Bilimleri Fakültesi Öğrencilerinin sportif etkinliklerde müziğin etkisinin cinsiyet, yaş, yaptığınız spor türü, sporculuk süresi, dinlediğiniz müzik türü ve dinlediğiniz müzik şiddeti gibi çeşitli değişkenlere göre incelemeleri yapılacaktır. Yöntem: Araştırmanın evreni, Malatya ilindeki İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden oluşmaktadır. Örneklemi ise Malatya ilindeki İnönü Üniversitesinde ki Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim gören 130 erkek ve 94 kadın olmak üzere toplam 224 öğrenciden oluşmaktadır. Verileri toplamak için anket oluşturulmuş olup, anketler yüz yüze toplanmıştır. Veriler SPSS v26.0 istatistik programı kullanılarak istatistik analizleri yapılmış olup, parametrik testler uygulanmıştır. Katılımcıların cinsiyet ve yaptığınız spor türü değişkenlerine t-testi, yaş, sporculuk süresi, dinlediğiniz müzik türü ve dinlediğiniz müzik şiddeti değişkenlerine göre one way anova testi kullanılarak analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to examine the effect of music in sports activities on students of the Faculty of Sports Sciences according to various variables. The study will investigate the impact of music on sports activities based on different variables such as gender, age, type of sport practiced, duration of athletic experience, type of music listened to, and the intensity of the music. Method: The population of the study consists of students from the Faculty of Sports Sciences at İnönü University in Malatya. The sample includes a total of 224 students, comprising 130 males and 94 females, studying at the Faculty of Sports Sciences at İnönü in Malatya. A questionnaire was developed for data collection, and the surveys were conducted both face-to-face. Statistical analyses were performed using the SPSS v26.0 statistical program, and parametric tests were applied. A t-test was used to analyze the variables of gender and type of sport practiced, while a one-way ANOVA test was applied for the variables of age, duration of athletic experience, type of music listened to, and music intensity.