Hukukun ötekiliği yönetimi: Damga kuramı çerçevesinde HIV'le yaşamak
Law's governance of otherness: Living with HIV in the framework of stigma theory
- Tez No: 936516
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSU MURATOĞLU KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 383
Özet
Bu çalışmada damga kuramı, Foucault ve Butler'ın çalışmaları, kesişimsellik, eleştirel hukuk çalışmaları ve Alan Hunt'ın kurucu hukuk kuramından faydalanarak hukuk ve damga arasındaki ilişki ele alınmıştır. Bir düzenleme şekli ve yönetim tekniği olarak hukuk hem toplumda var olan damgalama ilişkilerinden etkilenmekte hem de bu ilişkileri kuran ve pekiştiren bir rol üstlenmektedir. Çalışmanın ilk bölümü, damga literatürünü ve hukukun damgalayıcı rolünü ele almaktadır. Hukukun damgayla mücadele potansiyelinden de yine bu bölümde bahsedilmiştir. İkinci bölümde birinci bölümde geliştirilen çerçeve HIV bağlamına uygulanmıştır. HIV salgınının başlangıcından bu yana hastalık, bir damgalama salgınıyla eş zamanlı olarak yayılmıştır. HIV'in tarihi lubunyaların, seks işçilerinin, uyuşturucu kullanıcılarının, Siyahların ve etnik azınlıkların damgalandığı ve hastalığın suçlusu haline getirildiği bir tarihe karşılık gelmektedir. HIV damgasını ele almak eğitim veya farkındalığa yönelik bir odaktan daha fazlasını gerektirmektedir. Damgayı üreten ve sürdüren tahakküm ilişkilerini dikkate almadan toplumsal gerçekliği anlayabilmek mümkün değildir. Kamu sağlığı politikaları, ceza hukuku kuralları ve daha genel olarak hukukun HIV karşısında ürettiği yanıtlar, HIV damgasını inşa etmiş ve güçlendirmiştir. HIV aktivistlerinin HIV'le yaşayanları insanlıktan çıkarılmasına karşı verdiği mücadele, HIV'le ilgili müdahalelerin insan haklarına dayanmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between law and stigma by drawing on stigma theory, the works of Foucault and Butler, intersectionality, critical legal studies and Alan Hunt's theory of constitutive law. As a form of regulation and a technique of governance, law is both affected by the stigmatization relations that exist in society and assumes a role that establishes and reinforces these relations. The first part of the study deals with the stigma literature and the stigmatizing role of law. The potential of law to combat stigma is also mentioned in this section. In the second part, the framework developed in the first part is applied to the HIV context. Since the beginning of the HIV epidemic, the disease has spread simultaneously with an epidemic of stigmatization. The history of HIV corresponds to a history in which queer people, sex workers, drug users, Black people and ethnic minorities have been stigmatized and criminalized. Addressing HIV stigma requires more than a focus on education or awareness. It is not possible to understand social reality without taking into account the relations of power that produce and maintain stigma. Public health policies, criminal law codes and more generally the law's responses to HIV have constructed and reinforced HIV stigma. The struggle of HIV activists against the dehumanization of people living with HIV has ensured that HIV-related interventions are based on human rights.