İkinci Karabağ Savaşı öncesi ve sonrası bölgenin sosyal ve siyasal analizi
Social and political analysis of the region before and after the Second Karabakh War
- Tez No: 936517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tarihsel olarak Azerbaycan ve Ermenistan arasında tartışmalı bir bölge olan Dağlık Karabağ bölgesi, yüzyılı aşkın bir süredir etnik ve bölgesel anlaşmazlıkların odak noktası olmuştur. Sorunlar 18. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren Azerbaycan toprağı olan ve genel olarak Azerbaycan Türklerinin yaşadığı bölgenin Ermenileştirilme politikaları ile başlamıştır. Bu politikalar ve uygulanan şiddet uygulanması sonucunda bölgedeki Azerbaycanlılar göç ederken onların yerine Ermeniler iskan edilmiştir. Sovyetler Birliği'nin dağılma döneminde, birinci Dağlık Karabağ Savaşı sırasında Azerbaycan toprağı olduğu halde Dağlık Karabağ'da sözde bir Ermeni Cumhuriyeti ilan edilmiş ve bölge Ermenistan tarafından işgal edilmiştir. 2020 yılı ortasında Ermenistan yeni topraklar elde etme, iç ve dış siyasette güç kazanma amacıyla Azerbaycan'a saldırılar düzenlemiştir. Azerbaycan önce meşru müdafaa hakkı kapsamında saldırılara karşı koymak amacıyla giriştiği bu savaşta, Birinci Dağlık Karabağ savaşında kaybettiği ve Ermenistan tarafından işgal altına tutulan topraklarının bir kısmını geri almıştır. İkinci Dağlık Karabağ Savaşı'nın ardından, önemli idari ve jeopolitik değişiklikler bölgeyi yeniden şekillendirmiştir. Azerbaycan yeniden kazanılan topraklar üzerindeki kontrolünü sağlamlaştırarak yeniden inşa ve yeniden yerleşim çabalarını başlatmıştır. İşte bu bağlamda hazırlanan bu çalışma, İkinci Dağlık Karabağ Savaşı'na zemin hazırlayan olayların tarihsel kökenleri ile savaş durumu ve savaş sonrasında Dağlık Karabağ'da yaşanan idari değişimin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Historically a disputed region between Azerbaijan and Armenia, the Nagorno-Karabakh region has been the focus of ethnic and territorial disputes for more than a century. The problems began in the second half of the 18th century with the Armenianization policies of the region, which was Azerbaijani territory and inhabited mainly by Azerbaijani Turks. As a result of these policies and the use of violence, Azerbaijanis in the region migrated and Armenians settled in their place. During the collapse of the Soviet Union, during the first Nagorno-Karabakh War, a so-called Armenian Republic was declared in Nagorno-Karabakh, although it was Azerbaijani territory, and the region was occupied by Armenia. In mid-2020, Armenia launched attacks on Azerbaijan with the aim of gaining new territories and gaining power in domestic and foreign politics. In this war, which Azerbaijan first fought to counter the attacks within the scope of the right of self-defense, Azerbaijan regained some of the territories lost in the First Nagorno-Karabakh War and occupied by Armenia. Following the Second Nagorno-Karabakh War, significant administrative and geopolitical changes reshaped the region. Azerbaijan consolidated its control over the regained territories and initiated reconstruction and resettlement efforts. In this context, this study aims to analyze the historical origins of the events that led to the Second Nagorno-Karabakh War, the war situation and the administrative changes in Nagorno-Karabakh after the war.