Subaraknoid kanamanın MMP-8, MMP-9, MMP-13 genlerinin ekspresyonuna etkisi ve doksisiklinin gen ekspresyonu inhibisyonundaki rolü
Transcriptional regulation of MMP-8, MMP-9, MMP-13 and inhibitor effects of doxycycline for gene expression, following experimental subarachnoid hemorrhage
- Tez No: 936569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT EROL ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Matriks metalloproteinazlar (MMP'ler), normal gelişim, yara iyileşmesi ve metastatik kanser hücrelerinin yayılması, eklemlerin artritik yıkımı, ateroskleroz ve nöroinflamasyon dahil olmak üzere çok çeşitli patolojik süreçlerde önemli olan nötr proteazların bir gen ailesidir. Merkezi sinir sisteminde (MSS), MMP'lerin bazal lamina bileşenlerini parçalayarak kan-beyin bariyerinin (BBB) bozulmasına ve birçok nörolojik hastalıkta nöroinflamatuar yanıta katkıda bulunduğu gösterilmiştir. Ancak, ECM'nin (ekstraselüler matris) parçalanması ve yeniden şekillenmesi, doku iyileşmesi, beyin iskemisinden sonra yaralanma ve onarım süreçleri sırasında faydalı etkiler için gereklidir. MMP'ler, nöronal ölüm ve doku rejenerasyonu arasındaki homeostazın modülatörleri olarak önemli bir role sahiptir. Bu nedenle, MMP'ler beyin hasarının evresine bağlı olarak zararlı veya faydalı bir role sahip iki ucu keskin bir kılıç olabilir. Bu deneysel çalışmada, sıçanlarda deneysel subaraknoid kanama (SAH) modelinden sonra MMP (MMP-8, MMP-9 ve MMP-13) gen ekspresyonunun yukarı regülasyonunu ve doksisiklinin inhibitör etkilerini inceledik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Matrix metalloproteinases (MMPs) are a gene family of neutral proteases that are important in normal development, wound healing, and a wide variety of pathological processes, including the spread of metastatic cancer cells, arthritic destruction of joints, atherosclerosis, and neuroinflammation. In the central nervous system (CNS), MMPs have been shown to degrade components of the basal lamina, leading to disruption of the blood-brain barrier (BBB), and to contribute to the neuroinflammatory response in many neurological diseases. However, ECM (extracellular matrix) degradation and remodeling are essential for tissue recovery, beneficial actions during the injury and repair processes after cerebral ischemia. MMPs having a key role as modulators of homeostasis between neuronal death and tissue regeneration. Thus, MMPs may be a double-edged sword that has a deleterious or beneficial role depending on the stage of brain injury. In this experimental study we studied the upregulation of MMP (MMP-8, MMP-9 and MMP-13) gene expression and the inhibitor effects of doxycicline after experimental subarachnoid hemorrhage (SAH) model in rats.