The role of thoracoscopic sympathectomy in burger ande raynaud diseases?
Burger ve raynaud hastalarında torakoskopik sempatektominin rolü
- Tez No: 936570
- Danışmanlar: PROF. SEDAT ZİYADE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Buerger ve Raynaud hastalıkları parmaklarda ülserlere neden olan ve yaşam kalitesini etkileyen periferik dolaşım bozukluklarıdır. Bu çalışmanın amacı, Buerger ve Raynaud'da video yardımlı torakoskopik cerrahi (VATS) yoluyla sempatektominin etkili bir tedavi için rolünü saptamaktır. Materyaller ve Yöntemler: Çalışma, prospektif veriler üzerinde retrospektif olarak tasarlanmıştır. 6 yıllık bir süre içinde Buerger veya Raynaud hastalığı tanısı konulan 45 hastaya VATS yoluyla sempatektomi uygulandı. Hastalar 6 aylık aralıklarla takip edildi. Yaş, cinsiyet, ilk semptomlar, sigara alışkanlığı, operasyon türüyle yaşam kalitesi, süre ve hastanede kalış süresi kaydedildi. Ameliyattan sonra hastayla ilgili tüm veriler takip döneminde de kaydedildi. Sonuçlar: 45 hastanın 10'u Buerger hastalığı grubunda ve 35'i Raynaud grubundaydı. VATS'den sonra, mevcut parmak ülserleri %100 geriledi ve semptomlardaki gerileme her iki hastalık için de %70'in üzerindeydi. Genel olarak, yaşam kalitesindeki ilerleme hastaların %95'inden fazlasında kaydedildi. Ortalama hastanede kalış süresi 2 gündü. Mortalite ve ciddi komplikasyon yoktu. Pnömotoraks en sık görülen komplikasyondu. Sonuçlar: Hastaların yaşam kalitesini artırmak ve doku kaybını önlemek için, sempatektomi Buerger ve Raynaud hastalıkları için, özellikle üst ekstremitelerin sirkülerite bozuklukları için tek tatmin edici cerrahi tedavi yöntemi gibi görünüyor.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Background: Buerger and Raynaud diseases are peripheral circulatory disorders that cause ulcers at fingers and affect the quality of life. The aim of this study is to detect the role of sympathectomy via video-assisted thoracoscopic surgery (VATS) in Buerger and Raynaud for an effective treatment. Materials and Methods: Study was designed retrospectively on prospective data. Sympathectomy via VATS, was applied to 45 patients who were diagnosed as Buerger or Raynaud disease in a 6-years period. Patients were followed with 6 months intervals. Age, gender, initial symptoms, smoking habit, quality of life with the operation type, duration and hospital stay were recorded. After surgery all datas related to the patient were also noted at follow-up period. Results: Ten of 45 patients were in Buerger disease group and 35 in Raynaud. After VATS, existing finger ulcers were regressed 100% and regression in symptoms was more than 70% for both diseases. For overall, progression in life quality was noted as more than 95% of patients. Median hospital-stay was 2 days. There was no mortality and serious complication. Pneumothorax was the most common complication. Conclusions: In order to increase the life quality of the patients and prevent the tissue loss, sympathectomy seems the only satisfactory surgical method of treatment for Buerger and Raynaud diseases especially for the circularity disorders of upper extremities.