J insizyonu ile yapılan karaciğer ameliyatları sonrası fasya kapamasında kullanılan iki ayrı cerrahi tekniğin insizyonel herni gelişimi üzerine etkileri
The effects of two different surgical techniques used in fascia closure after liver surgeries performed with J incision on the development of incisional hernia
  1. Tez No: 936568
  2. Yazar: TAHA ANIL KODALAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Karaciğer rezeksiyonu sonrasında fasyanın nasıl kapatılması gerektiğine yönelik çalışmalar sürmektedir. Bu çalışmanın amacı, karaciğer rezeksiyonu yapılan hastalarda kullanılan iki temel fasya kapatma tekniğini karşılaştırmaktır. Değerlendirilen yöntemler; katmanlar halinde sürekli dikiş (teknik-1) ve toplu (tek tabaka halinde) sürekli dikiş (teknik-2) yöntemleridir. Gereç-Yöntem: Bu çalışmada, j-şeklinde sağ subkostal insizyon ile karaciğer rezeksiyonu uygulanmış olan 263 hasta retrospektif olarak analiz edilmiştir. Katmanlar halinde kapatma polidikosanon (PDS) ve polipropilen (köşe dikişi) materyalleriyle gerçekleştirilirken (n=144, Teknik-1), toplu (tek tabaka halinde) kapatma yalnızca PDS ile yapıldı (n=119, Teknik-2). Hastaların preoperatif ve intraoperatif verileri ile birlikte postoperatif yara iyileşmesi sorunları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Her iki grup yaş, cinsiyet ve vücut ağırlığı dağılımı açısından benzer özellikler göstermektedir. Teknik-2 grubunda ek hastalıkların ve malignite oranının daha yüksek olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The optimal closure of the fascia after liver resection has not been established. We aimed to compare the two fascia closure methods after liver resection: Layered (technique-1) versus mass (technique-2) running suture closure. Materials-Methods: 263 patients undergoing liver resection with j-shaped right subcostal incision were retrospectively evaluated. Layered closure was performed with polydioxanone (PDS) and polypropylene (corner suture) materials whereas mass closure was performed with PDS. The preoperative, intraoperative parameters and postoperative wound complications were compared. Results: There were 144 patients in technique-1 and 119 patients in technique-2, which was similar in age, gender and body weight distribution.