Rosmanolün gingival kaynaklı fibroblast hücrelerinde oksidatif stresin neden olduğu oksidatif hasara karşı koruyucu ve tedavi edici etkisi
Protective and therapeutic effect of rosmanol against oxidative stress-induced oxidative damage in gingival-derived fibroblast cells
  1. Tez No: 936582
  2. Yazar: HİLAL KECEL TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE MERACI YILDIRAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, insan gingival fibroblast (İGF) hücrelerinde hidrojen peroksit (H2O2) ile oluşturulan oksidatif hasarın öncesinde ve sonrasında rosmanol uygulamasının oksidatif hasarda koruyucu ve tedavi edici etkileri etkisini değerlendirmektir. Çalışmamızda İGF hücre hattı kullanıldı. Hücrelerde oksidatif stres oluşturmak için 200 μM H2O2 ile İGF hücrelerine indükleme işlemi yapıldı. Oksidatif stres oluşturulmadan önce ve sonra 4 farklı konsantrasyonda (0.1, 0.5, 1 ve 5 µM) rosmanol uygulanarak İGF hücrelerinin canlılığı üzerindeki etkisi XTT testi ile incelendi. Çalışmadan elde ettiğimiz verilere bakıldığında; İGF hücrelerine oksidatif hasar öncesi rosmanol uygulandığında hücre hasarını %2.5-%7.2, oksidatif hasar sonrası uygulandığında hücre hasarını %3.2-%4.9 oranında azalttığı tespit edildi. İGF hücrelerine Sadece rosmanolün uygulandığı dozlarda 0.1, 0.5 ve 1 µM rosmanol konsantrasyonlarında hücre canlılığını azaltıcı bir etki görülmedi. 5 µM rosmanol komsantrasyonunda hücre canlılığı %94 oranında tespit edildi. 10, 25, 50 ve 100 µM konsantrasyonunda uygulanan rosmanol İGF hücrelerinde doza bağımlı bir şekilde hücre canlılığını azalttığı tespit edildi. Sonuç olarak, İGF hücrelerinde H2O2 ile oluşturulan oksidatif streste rosmanol uygulamasının koruyucu ve tedavi edici etkinliği olduğu görüldü. Elde edilen sonuçlar, rosmanolün periodontitis gibi oksidatif stres kaynaklı enflamasyonların ve doku hasarlarının önlenmesinde ve tedavisinde kullanımı açısından umut verici olup ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Rosmanol, Fibroblast, Oksidatif stres, Hidrojen peroksit
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate the protective and therapeutic effects of rosmanol administration on oxidative damage before and after hydrogen peroxide (H2O2)-induced oxidative damage in human gingival fibroblast (HGF) cells. IGF cell line was used in our study. IGF cells were induced with 200 μM H2O2 to induce oxidative stress in the cells. Before and after induction of oxidative stress, 4 different concentrations (0.1, 0.5, 1 and 5 μM) of rosmanol were applied and the effect on the viability of IGF cells was examined by XTT assay. Considering the data obtained from the study, it was determined that when rosmanol was applied to IGF cells before oxidative damage, it reduced cell damage by 2.5%-7.2%, and when applied after oxidative damage, it reduced cell damage by 3.2%-4.9%. No effect on cell viability was observed at 0.1, 0.5 and 1 µM rosmanol concentrations at doses where only rosmanol was applied to HGF cells. At 5 µM rosmanol concentration, cell viability was 94%. It was determined that rosmanol applied at concentrations of 10, 25, 50 and 100 µM decreased cell viability in a dose-dependent manner in HGF cells. In conclusion, rosmanol application was found to be protective and therapeutic in oxidative stress induced by H2O2 in HGF cells. The results obtained are promising for the use of rosmanol in the prevention and treatment of oxidative stress-induced inflammation and tissue damage such as periodontitis and further studies are needed. KEYWORDS: Rosmanol, Fibroblast, Oxidative stress, Hydogen peroxide