Development of cognitive skills in efl textbooks: A comparative analysis across inner, outer, and expanding circle contexts
- Tez No: 936581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER GÖKHAN ULUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, Bloom'un Yenilenmiş Taksonomisi çerçevesini kullanarak İngilizceyi Yabancı Dil (EFL) olarak öğrenmeye yönelik ders kitaplarında bilişsel becerilerin geliştirilmesini incelemektedir. Araştırma, Kachru'nun İç Çemberi'nden (Headway serisi), Dış Çemberi'nden (Pakistan Müfredat ders kitapları) ve Genişleyen Çember'den (Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı ders kitapları) alınan ders kitaplarını karşılaştırmaktadır. Çalışmada, farklı bağlamlar arasında örüntüleri vurgulamak için bilişsel becerilerin niteliksel olarak belirlenmesiyle birlikte sıklık ve yüzde hesaplamalarını birleştiren nicel-nitel bir belge analizi yöntemi kullanılmıştır. Bulgular, özellikle“hatırlama”ve“anlama”gibi alt düzey bilişsel becerilere yoğun bir odaklanma olduğunu; buna karşın“uygulama,”“analiz,”“değerlendirme”ve“yaratma”gibi üst düzey becerilerin oldukça az temsil edildiğini ortaya koymaktadır. Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ders kitaplarında etkinliklerin %76,8'i“hatırlama”kategorisinde yer alırken, yalnızca %0,2'si“yaratma”hedeflenmektedir. Benzer şekilde, Headway serisi de alt düzey becerilere ağırlık vermekte ve etkinliklerin %78,8'i“hatırlama”ya odaklanırken,“analiz”(%0,3),“değerlendirme”(%0,1) ve“yaratma”(%0,1) gibi üst düzey beceriler minimum düzeyde temsil edilmektedir. Pakistan'ın ders kitapları ise biraz daha dengeli bir dağılım göstermektedir; etkinliklerin %66,2'si“hatırlama”kategorisindedir ve“anlama”(%27,2) ve“uygulama”(%4,6) becerilerine daha yüksek oranlar ayrılmıştır. Ancak, üst düzey beceriler yine sınırlı kalmakta ve“analiz”(%0,7),“değerlendirme”(%0,2) ve“yaratma”(%1,2) çok az ele alınmaktadır. Çalışma, EFL ders kitaplarının ağırlıklı olarak temel bilgi edinimi ve kavramayı teşvik edecek şekilde tasarlandığını, bu yaklaşımın ise eleştirel düşünme, problem çözme ve yaratıcılık gibi becerilerin gelişimini engelleyebileceğini vurgulamaktadır. Bu yaklaşım, öğrencilerin İngilizceyi özellikle üst düzey bilişsel katılım gerektiren gerçek dünya bağlamlarında etkili bir şekilde kullanma becerisini sınırlamaktadır. Temel bilgi edinimi önemli olmakla birlikte, ileri düzey bilişsel becerilerin eksikliği, öğrencilerin İngilizcede daha derin ve işlevsel bir yeterlilik elde etmesini engellemektedir. Çalışma, EFL ders kitaplarının bilişsel beceri seviyelerinin daha dengeli bir dağılımını sağlamak için yeniden düzenlenmesini önermektedir. Üst düzey becerilere yönelik etkinliklerin müfredata entegre edilmesiyle, öğrenciler eleştirel düşünme, analitik yetenekler ve yaratıcılık becerilerini geliştirebilir ve İngilizcenin bir iletişim ve iş birliği aracı olarak işlev gördüğü küreselleşmiş dünyanın taleplerine daha iyi hazırlanabilirler.
Özet (Çeviri)
This study examines the development of cognitive skills in English as a Foreign Language (EFL) textbooks using the framework of Bloom's Revised Taxonomy. The research compares textbooks from Kachru's Inner Circle (Headway series), Outer Circle (Pakistan Curriculum textbooks), and Expanding Circle (Turkish Ministry of National Education textbooks). A quantified qualitative document analysis was employed, combining qualitative identification of cognitive skills with frequency and percentage calculations to highlight patterns across different contexts. The findings reveal a predominant focus on lower-order cognitive skills, especially“remembering”and“understanding,”while higher-order skills such as“applying,”“analyzing,”“evaluating,”and“creating”are significantly underrepresented. In the Turkish Ministry of National Education (MONE) textbooks, 76.8% of the activities fall under the“remembering”category, with only 0.2% targeting“creating.”Similarly, the Headway series emphasizes lower-order skills, with 78.8% of activities focused on“remembering,”and minimal representation of higher-order skills like“analyzing”(0.3%),“evaluating”(0.1%), and“creating”(0.1%). Pakistan's textbooks show a slightly more balanced distribution, with 66.2% of activities in the“remembering”category and higher proportions allocated to“understanding”(27.2%) and“applying”(4.6%). However, higher-order skills remain limited, with“analyzing”(0.7%),“evaluating”(0.2%), and“creating”(1.2%) being minimally addressed. The study highlights that EFL textbooks are predominantly designed to promote basic knowledge acquisition and comprehension, which can hinder the development of critical thinking, problem-solving, and creativity. This approach limits students' ability to use English effectively in real-world contexts, particularly in tasks requiring higher-order cognitive engagement. While foundational knowledge is essential, the lack of focus on advanced cognitive skills restricts learners from achieving a deeper and more functional proficiency in English. The study recommends revising EFL textbooks to include a more balanced distribution of cognitive skill levels, ensuring that activities targeting higher-order skills are integrated into the curriculum. By doing so, students can develop critical thinking, analytical abilities, and creativity, better equipping them to meet the demands of a globalized world where English functions as a key medium for communication and collaboration.