Antioksidan ekstrelerin biberiye (Rosmarinus officinalsis L.) bitkisinden ve kallus kültüründen eldesi ve karşılaştırılması
Obtaining and comparing antioxidant extracts from rosemary (Rosmarinus officinalis L.) and their callus cultures
- Tez No: 169667
- Danışmanlar: PROF.DR. FAZİLET VARDAR SUKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
V ÖZET ANTİOKSİDAN EKSTRELERİN BİBERİYE {Rosmarinus officinalis L.) BİTKİSİNDEN VE KALLUS KÜLTÜRÜNDEN ELDESİ VE KARŞILAŞTIRILMASI Özlem YEŞİL ÇELİKTAŞ Doktora Tezi, Biyoteknoloji Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Fazilet VARDAR SUKAN Aralık 2005, 184 sayfa Sentetik antioksidanların karsinojen etkilerinin olduğunun tespit edilmesi, doğal antioksidanların kullanımına yönelik araştırmaların artmasına sebep olmuştur. Bu alanda, Lamiaceae familyası, araştırmaların odak noktasını oluşturmaktadır, kekik {Origanum vulgare L.), adaçayı {Salvia officinalis L.), adi kekik {Thymus vulgaris L.) ve biberiye {Rosmarinus officinalis L.) bitki ekstrelerinin antioksidan aktiviteleri üzerine çalışmalar mevcuttur. Bu familyaya ait bitkiler içerisinde en yüksek antioksidan aktiviteyi biberiye bitkisi göstermektedir. Antioksidan aktivite, karnosik asit, karnosol, rosmadial, rosmanol, epirosmanol ve metil karnosat gibi fenolik diterpenlerden kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada, doğadan toplanan biberiye bitkilerinde {Rosmarinus officinalis L.) ve oluşturulan kallus kültürlerinde toplam fenolik bileşiklerin miktarları belirlenmiştir. Üç farklı yöreden (Çanakkale, İzmir ve Mersin) dört farklı zamanda (Aralık 2003, Mart, Haziran, Eylül 2004) toplanan örneklerdeki uçucu yağlar önce su buharı distilasyonu ile ayrılmış, akabinde farklı ekstraksiyon yöntemleri (solvent ekstraksiyonu, süperkritik C02 ekstraksiyonu) ile elde edilen ekstrelerin antioksidan aktiviteleri incelenmiş ve oksidasyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak ekstraksiyon yöntemlerinden kaynaklanan farklılıkların mevsimsel ve yöresel farklılıklardan daha önemli olduğu ve antioksidan aktivite açısından, süperkritik CO2 ekstraksiyonunun solvent ekstraksiyonuna göre daha üstün olduğu saptanmıştır. Eylül ayında toplanan örneklerin antioksidan aktivitelerinin diğerlerinden daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Mersin'den toplanan örneklerin daha yüksek toplam fenol ve aktif bileşen içerdiği, dolayısıyla daha yüksek aktivite gösterdikleri tespit edilmiştir. Ayrıca bitki ekstrelerindeki aktivitelerin kallus ekstrelerinden daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Süperkritik CO2 ekstraksiyonu ile elde edilen ekstreler, buğday ruşeym yağının oksidasyonunu geciktirmede daha iyi performans göstermişlerdir. Anahtar Sözcükler Rosmarinus officinalis, ekstraksiyon, süperkritik C02 ekstraksiyonu, antioksidan, oksidasyon, Kallus kültürü
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT OBTAINING AND COMPARING ANTIOXIDANT EXTRACTS FROM ROSEMARY {Rosmarinus officinalis L.) AND THEIR CALLUS CULTURES Özlem YEŞİL ÇELİKTAŞ PhD Thesis, Biotechnology Department Supervisor: Prof. Dr. Fazilet VARDAR SUKAN December 2005, 184 pages Recent studies have shown that synthetic antioxidants cause carcinogenic effects. This has led to an increase in the studies related to natural antioxidants. Lamiaceae family has become the focus of these investigations due to the high antioxidant capacity. There is ongoing research in this field of plant extracts such as oregano {Origanum vulgare L.), sage {Salvia officinalis L.), thyme {Thymus vulgaris L.) and rosemary {Rosmarinus officinalis L.). Rosemary is reported to have the highest antioxidant activity among the plants belonging to Lamiaceae family. Antioxidant activity is due to the phenolic diterpenes such as carnosic acid, carnosol, rosmadial, rosmanol, epirosmanol and methyl carnosate. In this study, amount of total phenolic compounds have been identified in rosemary samples collected from the nature and obtained from callus cultures. Rosemary samples collected from three different locations (Çanakkale, Izmir and Mersin) in four different time periods of the year were first distilled, then subsequently extracted using various extraction methods (solvent extraction and supercritical CO2 extraction). Antioxidant activities of the extracts were determined and oxidation analyses have been performed. As a result, the differences among extraction methods have been found to be more significant than seasonal and locational variations whereas extracts obtained by supercritical CO2 extraction showed better results in terms of phenolic compounds compared to solvent extraction. Plants harvested in September had superior antioxidant capacities. In terms of locations, plants harvested from Mersin region had higher total phenol and active constituent levels resulting in superior activity. Additionally, plant extracts showed higher antioxidant activities compared to callus extracts. Supercritical CO2 extracts showed better performance in retarding the oxidation of wheat germ oil. Keywords Rosmarinus officinalis, extraction, supercritical CO2 extraction, antioxidant, oxidation, callus cultures