Türk ve Afgan hukuklarında karşılaştırmalı olarak iştirak nafakası
Comparatively participation alimony in Turkish and Afghan laws
- Tez No: 936591
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM SARI FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, evlilik birliğinin özellikle boşanma sebebiyle sona ermesinden sonra, ortak çocuğa ilişkin velayet hakkı kendisine bırakılmayan tarafın çocuğun bakımına katkıda bulunması anlamına gelen iştirak nafakasının Türk ve Afgan hukuk sistemlerinde nasıl ele alındığını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. İştirak nafakasının, toplumsal adalet ve cinsiyet eşitliği ilkelerine ne kadar katkı sağladığını ortaya koymak amacıyla, her iki ülkenin hukuki düzenlemeleri detaylı bir şekilde incelenecektir. Araştırmanın odak noktası, iştirak nafakası düzenlemelerinin toplumsal adaleti ve cinsiyet eşitliğini nasıl desteklediği ve bu alandaki ulusal düzenlemelerin uluslararası hukuki standartlarla uyumluluğudur. Türk ve Afgan hukuklarındaki iştirak nafakası düzenlemelerinin, evrensel hukuki değerlere olan bağlılığı ve uluslararası normlara uygunluğu titiz bir şekilde analiz edilecektir. Bu karşılaştırmalı analizin, her iki ülke hukukuna kültürel, sosyal ve hukuki boyutlarda önemli katkılar sağlayarak, daha etkili ve adil aile hukuku düzenlemelerinin oluşturulmasına zemin hazırlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate how the concept of alimony is handled in the Turkish and Afghan legal systems in the social context where it aims to protect the party without economic security, especially in cases of divorce. In order to reveal how much child support contributes to the principles of social justice and gender equality, the legal regulations of both countries will be examined in detail. The focus of the research is on how child support regulations support social justice and gender equality and the compatibility of national regulations in this field with international legal standards. The adherence of child support regulations in Turkish and Afghan law to universal legal values and their compliance with international norms will be meticulously analyzed. It is expected that this comparative analysis will provide significant contributions in cultural, social and legal dimensions and pave the way for the creation of more effective and fair family law regulations in both countries.