Tıp fakültesi öğrencilerinin kan bağışıile ilgili bı̇lgı̇ ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge and attitudes of medical faculty students regarding blood donation
  1. Tez No: 936590
  2. Yazar: FATMA SUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT SIRRI KETEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada, tıp fakültesi öğrencilerinin dikkatini kan bağışı konusuna çekerek, hem gelecekte hekim olarak kendilerinin gönüllü bağışçı olmalarını hem de birinci basamak sağlık hizmetlerinde gönüllü bağışçı kazandırma sürecine katkıda bulunmalarını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışma, 02.09.2024 ile 02.01.2025 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültelerinde öğrenim gören öğrenciler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler, katılımcıların sosyodemografik özellikleri ile kan bağışı konusundaki bilgi ve tutum düzeylerini değerlendiren bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular: Çalışma sonuçlarına göre, öğrencilerin % 27,6'sı en az bir kez kan bağışı yaptığını, yalnızca % 3,9'unun ise düzenli kan bağışçısı olduğunu belirtmiştir. Kan bağışı hakkında eğitim aldığını ifade edenlerin oranı ise % 27,2 olarak bulunmuştur. Kan bağışında bulunma eğilimi; cinsiyet, medeni durum ve dini inanç değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to draw the attention of medical faculty students to the issue of blood donation, with the intention of encouraging them to become voluntary donors in the future as physicians and to contribute to the recruitment of voluntary donors within the scope of primary healthcare services. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted between September 2, 2024, and January 2, 2025, among students enrolled at the Faculties of Medicine of Kahramanmaraş Sütçü İmam University and Gaziantep University. Data were collected through a questionnaire evaluating the participants' sociodemographic characteristics as well as their knowledge and attitudes regarding blood donation. Results: According to the results, 27.6% of the students reported having donated blood at least once, while only 3.9% identified themselves as regular donors. The proportion of students who stated they had received training on blood donation was 27.2%. No statistically significant difference was found in blood donation tendency with respect to gender, marital status, or religious belief.